M5 MacBook Pro je dnes high-end notebook Applu a základní model se posunul dál. 27. října 2026 Apple nahradil základní 14palcový M5 čipem M6 za stejných $1,999 a 28. října přidal první MacBook Pro s dotykovou obrazovkou, který běží na stejných čipech M5 Pro a M5 Max. Apple dodal M5 Pro a M5 Max 11. března 2026 a dnes stojí od $2,499 do $4,999 bez dotyku a od $2,899 do $5,399 s ním.
Tento průvodce popisuje, co M5 MacBook Pro skutečně přináší pro on-device AI, co mění M6 a dotykový model a kolik který stroj stojí po červnovém zdražení Applu. Uvedení dotykového modelu potvrdilo, že Apple M6 Pro ani M6 Max vůbec nevyrábí, takže M5 Pro a M5 Max zůstávají jeho nejvýkonnějšími notebookovými čipy až do M7. Rada, kterou tento průvodce dříve dával u základního modelu, tedy počkat na M6, už neplatí, protože M6 je tady.
Klíčová shrnutí
- Základní 14palcový MacBook Pro stále stojí $1,999, ale od 27. října 2026 v něm místo M5 běží M6. Apple uvádí až o 25 % rychlejší AI úlohy, ale 16GB model za $1,999 si ponechává propustnost M5, tedy 153 GB/s. Jen konfigurace s 24 GB a 32 GB dostanou 170 GB/s.
- M5 Pro a M5 Max jsou dostupné od 11. března 2026, přičemž Apple tvrdí až 4x rychlejší zpracování LLM promptů oproti M4 Pro a M4 Max.
- M6 Pro ani M6 Max stále neexistují. MacBook Pro s dotykovou obrazovkou vyšel s čipy M5 Pro a M5 Max a příštím high-end křemíkem mají podle zpráv být M7 Pro a M7 Max, nejdříve koncem roku 2027.
- MacBook Pro s dotykovou obrazovkou začíná na $2,899 a stojí o $400 víc než model bez dotyku se stejným čipem. Pro AI tento příplatek nepřináší nic, protože čipy, maximální paměť i propustnost jsou totožné.
- Siri AI běží na každém Macu s Apple silicon, včetně M1. Dvě funkce, výrazový hlas a pokročilá diktace, vyžadují M3 nebo novější s alespoň 12 GB, což každý M5 MacBook Pro splňuje.
- 512 GB je pryč. Každý MacBook Pro nyní začíná na 1TB a upgrade na 2TB zdražel z $600 na $400.
- Rychlejší hardware udrží více práce lokálně, takže úkoly jako chatování s citlivými PDF zůstanou soukromé na vašem Macu.
Co se změnilo od uvedení M5 MacBook Pro
M5 přišel v říjnu 2025 jako jediný 14palcový model za $1,599 s úložištěm 512 GB. Od té doby se stalo pět věcí a všech pět mění rozhodnutí o koupi.
Za prvé, M5 Pro a M5 Max dorazily 11. března 2026 a doplnily zbytek nabídky. Za druhé, v březnu 2026 Apple tiše odstranil možnost 512 GB z MacBook Pro zcela, takže základní stroj se stal strojem s 1TB za $1,699. Za třetí, Apple zdražil každý Mac 25. června 2026 kvůli nedostatku paměťových čipů, čímž základní 14palcový dosáhl současné ceny $1,999.
Za čtvrté, 27. října 2026 Apple nahradil základní model M5 14palcovým MacBookem Pro s M6 za stejných $1,999, s 1TB úložištěm a 16 GB paměti. Za páté, 28. října přidal MacBook Pro s displejem PROLED XDR, první Mac s dotykovou obrazovkou, od $2,899. Oba se začnou doručovat 6. listopadu.
Jde o zdražení o $400 oproti ceně při uvedení, přičemž přibližně čtvrtina z toho koupila dvojnásobné úložiště. Tyto dvě věci stojí za to oddělit, protože změna úložiště ve skutečnosti zdražení upgradů spíše zlevnila.
| Základní 14palcový MacBook Pro | Cena | Základní úložiště |
|---|---|---|
| Uvedení v říjnu 2025 (M5) | $1,599 | 512 GB |
| Březen 2026 (512 GB zrušeno) | $1,699 | 1TB |
| 25. června 2026 (zdražení) | $1,999 | 1TB |
| Dnes (M6 od 27. října) | $1,999 | 1TB |
Co je nového v M5 MacBook Pro pro AI
Když Apple mluví o výkonu M5 pro lokální AI, novinkou není Neural Engine, ale GPU. Apple poprvé umístil Neural Accelerator do každého jádra GPU. Apple uvádí, že to přináší „více než 4x vyšší výpočetní výkon GPU pro AI oproti M4“ a „až 3,5x rychlejší výkon AI“ oproti předchozí generaci, plus „až 6x rychlejší výkon AI“ oproti M1.
16jádrový Neural Engine zaznamenal mírné zlepšení přibližně o 30 % v Geekbench AI oproti M4. Skutečné zisky jsou na straně GPU akcelerátorů, protože jsou stavěné pro těžkou maticovou matematiku za generativními modely.
Apple také rozšířil okolní architekturu. Základní M5 disponuje 153 GB/s paměťové šířky pásma, což je téměř o 30 % více než M4. Rychlost SSD M5 Mac je dle Applu „až 2x“ vyšší a nezávislé testy naměřily přibližně 2,5x rychlejší čtení u některých konfigurací. Velké modely se díky tomu načítají do paměti mnohem rychleji.
Co přidávají M5 Pro a M5 Max
Vyšší řady stejnou myšlenku posouvají mnohem dál. Pro modely z března 2026 Apple uvádí až 4x výkon AI oproti předchozí generaci a až 8x oproti čipům M1. Dvě čísla, která rozhodují pro lokální práci, jsou „až 4x rychlejší zpracování LLM promptů než M4 Pro a M4 Max“ a „až 8x rychlejší generování AI obrazů než M1 Pro a M1 Max“.
Paměťová šířka pásma je číslo, které pro lokální modely rozhoduje nejvíc, a napříč řadou se přibližně čtyřnásobí. Výkon SSD se na tomto stupni opět zdvojnásobil a dosahuje až 14,5 GB/s.
| Čip | Propustnost paměti | Možnosti sjednocené paměti |
|---|---|---|
| M5 | 153 GB/s | 16 GB, 24 GB, 32 GB |
| M6 | 153 GB/s (16 GB), 170 GB/s (24 GB, 32 GB) | 16 GB, 24 GB, 32 GB |
| M5 Pro (16jádrové GPU) | 307 GB/s | 24 GB, 48 GB |
| M5 Pro (20jádrové GPU) | 307 GB/s | 24 GB, 48 GB, 64 GB |
| M5 Max (32jádrové GPU) | 460 GB/s | 36 GB |
| M5 Max (40jádrové GPU) | 614 GB/s | 48 GB, 64 GB, 128 GB |
Co M6 mění pro lokální AI
M6 je nový základní čip 14palcového MacBooku Pro a pro lokální AI představuje mírný krok oproti M5. Apple mu dal 12jádrové CPU a 12jádrové GPU, tedy o dvě jádra víc v každém, s Neural Acceleratorem v každém jádru GPU a dvojitým 16jádrovým Neural Engine. Paměť začíná na 16 GB a končí na 32 GB. Propustnost závisí na tom, kolik paměti koupíte. 16GB model zůstává na 153 GB/s jako M5 a jen konfigurace s 24 GB a 32 GB dosáhnou 170 GB/s.
Oznámení M6 od Applu uvádí až o 25 % rychlejší AI úlohy, například zpracování promptů v LLM, a až 1,3× rychlejší čas do prvního tokenu než 14palcový MacBook Pro s M5. S 24 GB nebo 32 GB propustnost roste ze 153 na 170 GB/s, podle našeho výpočtu zhruba o 11 %, takže rychlost, jakou se objevují slova, by se měla zlepšit přibližně o tolik, ne o 25 %. U 16GB modelu za $1,999 neroste vůbec. Skok, na kterém u lokálních modelů záleží, je stále přechod na M5 Pro, který zvedá propustnost na 307 GB/s a maximální paměť na 64 GB.
M5 MacBook Pro dělá AI okamžitou (někdy)
Tyto parametry se sečtou do jediné metriky, která rozhoduje o tom, jak rychlý se model zdá. „Time to First Token“ (TTFT) je prodleva před tím, než model začne odpovídat, a je to jediný největší faktor vnímaného výkonu.
Zde M5 vítězí. Apple zdůraznil zlepšení TTFT u dlouhých promptů a rané vývojářské testy přes MacStories ukazují, že propustnost prefill skočí přibližně 3 až 4x, jakmile aplikace přijmou ML command encoder Metal 4. Přesné zisky se stále liší podle modelu i aplikace.
Proč vaše AI aplikace ještě nemusí být rychlejší
Největší zisky přijdou až s tím, jak aplikace přijmou ML command encoder Metal 4 nebo MLX s podporou Neural Accelerator. Aplikace postavené na frameworcích Apple dnes zaznamenají určité zlepšení, ale plné zrychlení vyžaduje aktualizaci. Hledejte v poznámkách k vydání zmínky o „Metal 4“, „ML encoder“ nebo „M5 optimization“.
On-device výkon AI podle vašeho pracovního vytížení
Pro každodenní práci se M5 chová podobně jako M4. Rozdíl se projeví ve chvíli, kdy spustíte AI pracovní zátěž, a je největší u úkolů, které byly dříve právě dost pomalé na to, aby vás zahnaly zpět k záložce prohlížeče.
Pro studenty a výzkumníky
Zlepšení TTFT je okamžitě patrné při lokálním shrnutí dlouhého PDF. Mrtvá pauza před prvním slovem se zkrátí natolik, že výměna působí konverzačně, nikoli dávkově. Šířka pásma 153 GB/s také mnohem plynuleji zvládá chat s dlouhým kontextem, což se hodí, když sestavujete přehledy ze zásobníku zdrojových dokumentů a chcete je udržet v soukromí.
Nahrávání a přepis přednášek na zařízení je na základním čipu pohodlný a navazující kroky zůstávají také lokální. Shrnutí poznámek nebo generování karet z PDF se stane soukromým studijním nástrojem, nikoli nahrávkou do cloudu.
Pro tvůrce a marketéry
Zde se GPU Neural Accelerátory skutečně osvědčí. MacStories naměřily přibližně o 50 % rychlejší obrazové úkoly v Draw Things na M5 iPad Pro s aktualizovanou aplikací a zisky na Macu míří stejným směrem s příchodem aktualizací. Lokální generování obrazů se stane dostatečně rychlým pro skutečné iterace, a to je bod, od kterého lidé přestávají platit za každý obraz.
Pro code asistenty
Stejné zlepšení TTFT je výrazným zlepšením komfortu pro lokální code asistenty. Doplňování se začne objevovat téměř okamžitě namísto s viditelnou pauzou. Sledujte, zda vaše nástroje vydaly aktualizaci, protože LM Studio a Ollama získají přínos až po zacílení na Metal 4.
Apple Intelligence, soukromí a přechod na Gemini
Na vašem Macu existují dva různé druhy AI a M5 je mění různými způsoby. Stojí za to být přesní ohledně toho, co je co, protože hardwarové požadavky se liší.
Prvním je Apple Intelligence, systémová AI zabudovaná do macOS. Funguje nejprve na zařízení a pro složité požadavky eskaluje do Private Cloud Compute, kde Apple říká, že vaše data nejsou nikdy uložena ani viděna. Rychlejší křemík jednoduše znamená, že více práce zůstane na stroji.
Pod tímto slibem se jedna věc změnila. Podle společného prohlášení Google a Apple ze 12. ledna 2026 bude „příští generace Apple Foundation Models vycházet z modelů Google Gemini a cloudové technologie“. Architektura ochrany soukromí přechod přežívá, protože ve stejném prohlášení stojí, že „Apple Intelligence bude nadále běžet na zařízeních Apple a Private Cloud Compute“, ale samotné modely jsou nyní od Googlu. Co to znamená pro uživatele, rozebíráme v našem verdiktu o tom, zda se Apple Intelligence vyplatí.
Hranice M3 a 12 GB a co skutečně uzavírá
Tento požadavek je neustále chybně uváděn, proto ho stojí za to přesně vysvětlit. Siri AI samotná běží na každém Macu s Apple silicon, včetně M1, a na MacBook Neo. Osobní kontext, sledování obrazovky, webové odpovědi, samostatná aplikace Siri a Writing Tools nejsou vůbec vázány na paměť.
To, co vlastní stránka požadavků Apple omezuje na „modely Mac s M3 a novějším a alespoň 12 GB unified memory“, jsou dvě mnohem užší funkce. Jde o možnost přizpůsobit výraznost a tempo hlasu Siri a přesnější on-device diktaci, která za vás při mluvení zvládá interpunkci a formátování.
Upřímná verze je tedy skromná. Každý M5 MacBook Pro tuto hranici překračuje; M1 asistenta dostane a dvě upřesnění mu chybí. Náš průvodce macOS 27 Golden Gate obsahuje tabulku podle modelu stroje.
Druhý druh AI je software třetích stran spouštějící otevřené modely zcela na vašem stroji. Nic to neomezuje kromě paměti a trpělivosti. Žádný čipový odznak, žádné minimum, žádné regionální zavádění, jen kolik unified memory jste si koupili a jak dlouho jste ochotni čekat na tokeny. Proto rozhodnutí o RAM níže záleží pro lokální nastavení AI více než cokoli na seznamu kompatibility Apple.
Máte upgradovat na M5 MacBook Pro kvůli AI?
Zde jsou přímé rady podle stroje, který dnes vlastníte. Výkon lokálního modelu dělá většinu práce v této tabulce, protože mezera ve funkcích Siri je užší, než se obvykle popisuje.
| Váš současný Mac | Verdikt | Proč |
|---|---|---|
| Intel | Ano, bez výhrad. | Mac s Intel nedostane Apple Intelligence ani Siri AI vůbec a nemůže spouštět moderní lokální modely použitelnou rychlostí. Toto je jediný jednoznačný upgrade v tabulce. |
| M1 | Ano, pokud spouštíte lokální modely. | Apple tvrdí až 6x rychlejší výkon AI oproti M1. Siri AI dostanete v obou případech, ale získáte výrazný hlas a pokročilou diktaci a výrazný skok v šířce pásma. |
| M2 | Jen pokud lokální modely používáte denně. | Lokální výkon zaostává o generaci a půl, což je skutečný argument. Rozdíl v Siri jsou dvě funkce, nikoli celý asistent. |
| M3 | Pravděpodobně ne. | M3 s 12 GB nebo více již dostane každou funkci Siri AI, takže jediným ziskem je surová rychlost. M3 s 8 GB tyto dvě upřesnění postrádá. |
| M4 | Ne. | Zisky jsou příliš specifické a několik z nich vyžaduje aktualizace aplikací. Chcete-li více, upřímnějším krokem je přejít na řadu Pro nebo Max, nikoli přecházet na základní M6. |
Pokud porovnáváte platformy spíše než čipy, náš průvodce porovnáním MacBook vs Googlebook vs Chromebook ukazuje, jak si tato řada stojí oproti alternativám.
Koupit hned, nebo čekat? Uvedení M6 a dotykového modelu to rozhodlo
Tento průvodce dříve radil dvojím způsobem. Počkat, pokud chcete základní model, a koupit hned, pokud chcete M5 Pro nebo M5 Max. Obě poloviny dopadly tak, jak předpovídal plán vývoje Maců od MacRumors, který vychází ze zpráv Bloombergu.
Základní model dorazil. 14palcový MacBook Pro s M6 šel do předprodeje 28. října 2026 za $1,999 a doručuje se od 6. listopadu. Kdo čekal, dostane za stejné peníze o dvě jádra CPU a GPU víc a Wi-Fi 7, od 24 GB navíc zhruba o 11 % vyšší propustnost paměti, takže na tomto stupni už není na co čekat.
High-end strana dopadla stejně. MacBook Pro s dotykovou obrazovkou vyšel 28. října s čipy M5 Pro a M5 Max, což potvrzuje, že Apple M6 Pro ani M6 Max vůbec nevyrábí. Příštími high-end čipy mají podle zpráv být M7 Pro a M7 Max, nejdříve koncem roku 2027. Čekat na tomto stupni znamená čekat rok i déle na něco, co Apple neoznámil.
| Pokud chcete | Udělejte toto | Protože |
|---|---|---|
| Základní 14palcový | Kupte M6 | 27. října 2026 nahradil M5 za stejných $1,999. |
| M5 Pro nebo M5 Max | Kupte hned | M6 Pro ani M6 Max neexistují. Dalším stupněm mají podle zpráv být M7 Pro/Max, nejdříve koncem roku 2027. |
| Dotykový model | Kupte ho kvůli displeji, ne kvůli AI | Stejné čipy M5 Pro a M5 Max i paměť jako model bez dotyku, na každém stupni o $400 dráž. |
Apple chce podle zpráv projít generací M6 rychle, protože generace M7 nese optimalizace zaměřené na AI úlohy, a MacBook Pro s M7 se očekává v první polovině roku 2027. To stojí za to vědět, pokud kupujete hlavně kvůli lokálnímu běhu modelů. O M7 nebylo nic oznámeno, takže je to důvod sledovat plán vývoje, ne důvod odkládat nákup, který potřebujete teď.
MacBook Pro s dotykovou obrazovkou není AI upgrade
Prvním Macem s dotykovou obrazovkou od Applu je MacBook Pro s displejem PROLED XDR, tandemovým OLED panelem ve 14palcové a 16palcové velikosti s jasem až 2000 nitů. Běží na stejných čipech M5 Pro a M5 Max s až 128 GB paměti. Ceny začínají na $2,899 za 14palcový M5 Pro, $3,399 za 16palcový M5 Pro, $4,499 za 14palcový M5 Max a $4,799 za 16palcový M5 Max.
Každá z těchto cen je o $400 vyšší než u MacBooku Pro bez dotyku se stejným čipem, který Apple dál prodává. Pro AI tento příplatek nepřináší nic, protože čipy, maximální paměť i propustnost jsou totožné. Kdybyste $400 dali do paměti, koupíte za Applových $200 za 8 GB 16 GB navíc, což je krok z 48 GB na 64 GB u M5 Pro s 20jádrovým GPU nebo u M5 Max se 40jádrovým GPU. Dotykový model kupte kvůli displeji a lehčímu tělu, a pokud je stroj pro AI, kupte model bez dotyku s větší pamětí.
Průvodce koupí M5 MacBook Pro
Pokud jste se rozhodli koupit, na konfiguraci záleží víc než na označení, protože sjednocenou paměť ani úložiště později nezměníte. Nejlepší poměr ceny a výkonu v nabídce má teď 14palcový MacBook Pro s M6 za $1,999, který 27. října 2026 nahradil 14palcový MacBook Pro M5.
| Model | Čip | Cena |
|---|---|---|
| 14palcový | M6 (12jádrové CPU / 12jádrové GPU) | $1,999 |
| 14palcový | M5 Pro (15 jader / 16 jader) | $2,499 |
| 14palcový | M5 Pro (18 jader / 20 jader) | $2,699 |
| 14palcový | M5 Max (18 jader / 32 jader) | $4,099 |
| 14palcový | M5 Max (18 jader / 40 jader) | $4,699 |
| 16palcový | M5 Pro (18 jader / 20 jader) | $2,999 |
| 16palcový | M5 Max (18 jader / 32 jader) | $4,399 |
| 16palcový | M5 Max (18 jader / 40 jader) | $4,999 |
| 14palcový dotykový | M5 Pro | $2,899 |
| 16palcový dotykový | M5 Pro | $3,399 |
| 14palcový dotykový | M5 Max | $4,499 |
| 16palcový dotykový | M5 Max | $4,799 |
Nejdůležitější volba je RAM
Lokální modely se při běhu celé načítají do paměti, takže tohle rozhodnutí určuje váš strop. Základní M6 nabízí 16 GB, 24 GB nebo 32 GB, stejnou volbu jako M5, a upřímné doporučení se za poslední rok posunulo o stupeň výš, protože samotné modely jsou větší.
| Paměť | Verdikt | Co skutečně spustí |
|---|---|---|
| 16 GB | Základ | Vhodné pro cloudovou AI, Apple Intelligence a malé lokální modely v rozsahu 7B až 9B. Těsné, pokud chcete model rezidentní při práci. |
| 24 GB | Praktické minimum | Skutečná spodní hranice pro seriózní lokální práci. Současný 27B model při 4-bit kvantizaci potřebuje přibližně 16 GB sám o sobě, zde se vejde s rezervou. |
| 32 GB | Doporučeno | Pojme 27B model plus dlouhé kontexty a vše ostatní, co máte otevřené. Nejbudoucností odolná možnost na základním čipu. |
Nad 32 GB musíte přejít na vyšší řadu. M5 Pro dosahuje 64 GB a M5 Max 128 GB, což je jediná cesta k provozování větších otevřených modelů bez těžké kvantizace. Náš průvodce nejlepším MacBookem pro AI práci rozebírá, jaké velikosti modelů se skutečně vejdou na každou úroveň paměti.
Úložiště již není pastí, jakou bylo
Tato rada se v březnu 2026 zcela změnila. Starým varováním bylo vyhýbat se základnímu 512 GB, protože AI modely ho rychle zaplní. 512 GB na žádném MacBook Pro již neexistuje, takže základní konfigurace je nyní 1TB a past zmizela.
Upgrady se navíc zlevnily. Přechod na 2TB nyní stojí $400 místo $600 a 4TB stojí $1,000 místo $1,200.
| Úložiště | Cena upgradu | Pro koho je |
|---|---|---|
| 1TB | V ceně | Dostatečné pro macOS, vaše aplikace a zdravou knihovnu lokálních modelů. Pro většinu lidí nyní v pořádku. |
| 2TB | $400 | Jeden model zabere 4 GB až 20 GB, takže pracovní sada deseti se rychle sečte. Tento skok stojí o třetinu méně než před rokem. |
| 4TB | $1,000 | Pro vývojáře a tvůrce, kteří o tom nechtějí přemýšlet. |
| 8TB | Pouze M5 Max | Dostupné na nejvyšší řadě pro archivaci velkých médií vedle modelů. |
Základní M6 vs M5 Pro vs M5 Max
Základní čip je silný AI stroj, což bylo překvapením generace M5, a M6 tuto výhodu drží. Díky Neural Acceleratorům v GPU porazí i základní M5 ve specifických AI úlohách starší čipy M4 Pro, takže kvůli dobrému on-device výkonu už řadu Pro nepotřebujete.
Důvodem pro přechod výše je paměť, nikoli rychlost. 4bitová kvantizace stojí přibližně půl bajtu na parametr, takže 70B model potřebuje přibližně 35 GB jen pro váhy, než přidáte jakýkoli kontext. Tam se dostanete pouze s M5 Pro na 64 GB a M5 Max na 128 GB. Provoz středně velkého modelu v plné přesnosti místo kvantizovaného vás posune do stejné oblasti, stejně jako udržení velkého modelu rezidentním při práci na něčem jiném. Pro trvalé ne-AI pracovní zátěže jsou vyšší řady zřejmou volbou tak jako tak.
Budování chytřejšího AI pracovního postupu na M5 MacBook Pro
Hardware je jen polovina problému. Druhou polovinou je pracovní postup a většina lidí, kteří AI používají denně, stále pracuje s oknem prohlížeče plným oddělených záložek s chatem a jinou aplikací pro dokumenty. Kontext se mezi nimi kopíruje a historie se ztrácí.
Větší produktivní výhoda spočívá v používání jednoho klienta pro dokumenty, obrázky a chat. Nativní aplikace pro Mac může fungovat jako centrum, kde přepínáte mezi lokálními modely a frontier cloudovými modely bez změny nástrojů, a to je přesně to rozhodnutí o routování, které M5 stojí za zvážení.
| Úkol | Kde by měl běžet | Proč |
|---|---|---|
| PDF a poznámky | Lokální model | Okamžité, soukromé a shrnutí je úkol, který lokální modely zvládají nejlépe. |
| Citlivé dokumenty | Lokální model | Klientské materiály a smlouvy nikdy neopustí stroj. |
| Dlouhá psaná práce a nuance | Frontier cloudový model | Stále výrazně lepší v tónu a struktuře než cokoli, co se vejde do 32 GB. |
| Náročné uvažování a výzkum | Frontier cloudový model | Kvalitativní mezera je největší přesně tam, kde je problém nejtěžší. |
| Návrhy obrázků a iterace | Lokální model | Rychlé, zdarma a soukromé, což iterace potřebuje. |
| Finální klíčové obrázky | Cloudový model | Lépe zvládá dlouhé, specifické prompty. |
Uspořádejte prompty a prohledávejte historii
Dobrý pracovní postup je uspořádaný. Lepší klienti pro Mac vám umožní zacházet s prompty a chaty jako s poznámkami, takže si můžete připnout opakovaně použitelný prompt jako „shrň toto PDF v pěti bodech“ do osobní knihovny. Ukládání chatů na zařízení také znamená, že můžete prohledávat každý rozhovor a najít myšlenku z před třemi týdny.
Spusťte AI odkudkoli na Macu
To vše lze provázat s nativními zvyklostmi macOS pomocí Spotlight a Shortcuts, což zabere přibližně deset minut nastavení.
Praktický postup se Spotlight a Shortcuts
- Rychlá akce ve Finderu. V aplikaci Shortcuts vytvořte zkratku a přidejte akci, která otevře vaši AI aplikaci se souborem. V podokně Details zkratky zaškrtněte „Use as Quick Action“ pro Finder. Poté můžete kliknout pravým tlačítkem na jakékoli PDF a odeslat ho přímo do AI.
- Rychlý prompt v menu baru. Vytvořte druhou zkratku a přidejte „Summarize Clipboard“. V Details zaškrtněte „Add to Menu Bar“. Kdekoli označte text, stiskněte Command-C, poté klikněte na ikonu v menu baru a shrňte ho.
- Spuštění přes Spotlight. Dejte každé zkratce krátký název jako „Summarize Doc“. Stiskněte Command-Space, napište název, stiskněte Enter a postup se spustí.
Fello AI pro cloudovou polovinu pracovního postupu
Cloudové řádky této tabulky nepotřebují každý své předplatné. Fello AI spojuje Claude, GPT, Gemini, Grok a DeepSeek v jedné nativní aplikaci pro Mac, iPhone a iPad, takže dlouhé texty pošlete jednomu modelu a náročné uvažování jinému, aniž byste otevírali další kartu nebo platili další účet. Ve stejné konverzaci zvládne chat s PDF a vytváří obrázky, dokumenty Word, tabulky a prezentace.
Fello AI tyto modely provozuje v cloudu, takže spotřebuje zanedbatelně paměti a funguje stejně na 16GB M6 jako na 128GB M5 Max. Má bezplatnou verzi a drží hodnocení 4,7 hvězdičky z více než 27 000 recenzí. Pro soukromé řádky si nechte lokální nástroj jako LM Studio nebo Ollama a paměť, kterou kupujete, pak musí pokrýt jen lokální polovinu.
Propojení ekosystému Apple
AI na vašem M5 MacBook Pro nežije izolovaně. Protože je Apple Intelligence integrován přes iOS, iPadOS a macOS, práce zahájená na Macu přechází na iPhone ve vaší kapse bez opětovného nahrávání.
Tato synchronizace je nejužitečnější pro vlastní pracovní postupy. Při použití sjednocené aplikace nebo Apple Shortcuts je prompt uložený na Macu okamžitě dostupný na iPadu pro spuštění nad novým dokumentem. Stejná integrace se rozšiřuje na domovskou obrazovku, kde widget může otevřít konkrétní prompt přímo.
Závěr
Generace M5 je první, kde se on-device AI na Macu jeví jako responzivní, nikoli jen možná. Pro majitele Intel a M1 je to snadné doporučení, poháněné především rychlostí lokálních modelů, nikoli Apple Intelligence, protože Siri AI dosahuje každého Macu s Apple silicon bez ohledu na to, který si koupíte.
Doporučení ke koupi je jednodušší, než bývalo. Pokud chcete základní 14palcový za $1,999, kupte M6, který 27. října 2026 nahradil M5 za stejnou cenu. Pokud chcete M5 Pro nebo M5 Max, kupte ho teď, protože M6 Pro ani M6 Max neexistují a příští high-end čip se podle zpráv očekává nejdříve koncem roku 2027. Dotykový model kupte kvůli displeji, nikdy kvůli AI, protože stejných $400 má u modelu bez dotyku větší hodnotu v paměti. V každém případě spárujte stroj s jedním klientem, který umí přepínat mezi lokálními a cloudovými modely, protože tam se hardware skutečně vyplatí. Pokud je překážkou spíše počáteční číslo než načasování, náš přehled Apple Upgrade Program pokrývá leasingovou cestu Apple a celkové náklady na vlastnictví každého stroje.
Často kladené otázky (FAQ)
Mám pro AI koupit MacBook Pro s M5, nebo s M6?
Záleží na řadě. Pro základní 14palcový kupte M6. 27. října 2026 nahradil M5 za stejných $1,999 a Apple uvádí až o 25 % rychlejší AI úlohy. Pokud potřebujete víc paměti nebo propustnosti, kupte M5 Pro nebo M5 Max, protože Apple M6 Pro ani M6 Max nevyrábí a příštími high-end čipy mají podle zpráv být M7 Pro a M7 Max, nejdříve koncem roku 2027.
Kolik M5 MacBook Pro nyní stojí?
Základní 14palcový model stojí $1,999, oproti $1,599 při uvedení M5, a od 27. října 2026 se dodává s M6. Cena odráží jak zdvojení úložiště na 1TB v březnu 2026, tak zdražení celé řady Mac Applem k 25. červnu 2026. Konfigurace M5 Pro začínají na $2,499 a M5 Max na $4,099, až po $4,999 za 16palcový M5 Max. MacBook Pro s dotykovou obrazovkou stojí $2,899 až $5,399.
Je MacBook Pro s dotykovou obrazovkou lepší pro AI?
Ne. MacBook Pro s displejem PROLED XDR používá stejné čipy M5 Pro a M5 Max, maximální paměť i propustnost jako model bez dotyku a na každém stupni stojí o $400 víc, od $2,899. Pro práci s AI je lepší dát stejných $400 do paměti MacBooku Pro bez dotyku, kde zaplatí krok ze 48 GB na 64 GB, a paměť pro běh lokálních modelů znamená mnohem víc.
Potřebuji více než 16 GB RAM pro lokální AI na M5 MacBook Pro?
Pro cokoli nad malými modely ano. 16 GB zvládne modely 7B až 9B a veškerou cloudovou AI pohodlně. 24 GB je praktické minimum pro seriózní lokální práci, protože současný 27B model při 4-bit kvantizaci potřebuje přibližně 16 GB sám o sobě, a 32 GB je pohodlná volba. Výše toho potřebujete M5 Pro (64 GB) nebo M5 Max (128 GB).
Které Macy umí spustit novou Siri v macOS 27?
Každý Mac s Apple silicon, tedy M1 a novější plus MacBook Neo. Požadavek, který se cituje, „modely Mac s M3 a novějším a alespoň 12 GB unified memory“, nezamyká Siri AI jako celek. Vztahuje se na dvě funkce: přizpůsobení výraznosti a tempa hlasu Siri a přesnější on-device diktaci. Každý MacBook Pro s M5 i M6 tuto hranici překračuje, protože oba začínají na 16 GB.
Co se stalo s MacBook Pro na 512 GB?
Apple ho odstranil v březnu 2026. Každý MacBook Pro nyní začíná na 1TB a ceny upgradů ve stejnou dobu klesly. 2TB zdražilo z $600 na $400 a 4TB z $1,200 na $1,000, takže úložiště již není konfigurační pastí, jakou na tomto stroji bývalo.
Vyplatí se M5 Pro nebo M5 Max pro AI práci?
Jen pokud potřebujete paměť. Apple tvrdí až 4x rychlejší zpracování LLM promptů než M4 Pro a M4 Max a šířka pásma stoupá z 153 GB/s na základním M5 na 307 GB/s a 614 GB/s. Rozhodující rozdíl je kapacita, protože jen tyto řady dosahují 64 GB a 128 GB pro větší otevřené modely.
Je Apple Intelligence stále soukromý, když nyní běží na modelech Google?
Architektura se nezměnila. Společné prohlášení z ledna 2026 potvrzuje, že příští generace Apple Foundation Models je postavena na modelech Google Gemini a cloudové technologii, ale také že „Apple Intelligence bude nadále běžet na zařízeních Apple a Private Cloud Compute“. Požadavky stále nejdříve běží na zařízení a eskalují na vlastní servery Apple, nikoli na Google.
Lze AI na M5 MacBook Pro provozovat zcela offline?
Ano, a právě zde je M5 nejsilnější. Pomocí aplikací jako LM Studio, Ollama nebo nativního klienta pro Mac si stáhnete otevřené modely a spustíte je zcela bez připojení k internetu. Můžete chatovat s PDF, generovat obrázky a přepisovat zvuk zcela offline, což udržuje citlivý materiál na stroji.

