Apple 25. června 2026 zvedl cenu každého Macu a důvodem je tentýž boom, kvůli kterému jste si nějaký chtěli pořídit. Globální nedostatek paměti způsobený výstavbou datových center pro AI prudce zvedl smluvní ceny DRAM a Apple to přenesl dál. Zde na tom záleží víc než v jakémkoli jiném nákupním průvodci, protože RAM je jedna specifikace, která rozhoduje o tom, jakou AI vlastně dokážete provozovat. Volba nejlepšího MacBooku pro AI v roce 2026 je teď převážně sporem o paměť a o to, kolik jste za ni ochotni zaplatit.

Tento průvodce pokrývá každý Mac, který Apple aktuálně prodává, s cenami znovu ověřenými proti vlastnímu obchodu Applu 28. října 2026, v den, kdy Apple dokončil podzimní uvedení novinek. MacBook Pro 14″ s M6 a iMac s M6 přišly 27. října a první dotykový MacBook Pro o den později. Každý stroj posuzujeme podle tří velmi odlišných věcí, které lidé myslí slovem „AI“, a průvodce odpovídá na otázku, kterou zdražení zaktualizovalo, tedy zda koupit teď, nebo počkat. Pokud se teprve rozhodujete mezi Macem a počítačem s Windows, začněte naším srovnáním Macu a Windows.

To hlavní ve zkratce

  • Apple zvedl ceny Maců 25. června 2026 kvůli nedostatku paměti hnanému AI a za sjednocenou paměť si účtuje $200 za 8 GB. 128GB MacBook Pro 16″ M5 Max dosahuje $6,999.
  • MacBook Air M5 za $1,299 je pro většinu lidí nejlepším MacBookem pro AI. Zvládne každý cloudový nástroj, celé Apple Intelligence a lokální modely 7–9B.
  • MacBook Pro 14″ s M6 nahrazuje základní model s M5 za stejných $1,999, s 16–32 GB a 153–170 GB/s. Apple uvádí až o 25 % rychlejší AI než u M5.
  • První dotykový MacBook Pro začíná na $2,899 s M5 Pro nebo M5 Max. Stojí o $400 víc než model bez dotyku se stejným čipem a pro AI nepřidává nic. M6 Pro ani M6 Max stále neexistuje.
  • Žádný MacBook nespustí dnešní špičkové otevřené modely na žádné úrovni paměti. Přední open-weight modely mají 600B až 2,8T parametrů a potřebují serverový hardware.

Rychlá odpověď: nejlepší MacBook pro AI pro každý rozpočet

Pokud už víte, co potřebujete, tady je krátká verze. Každá cena níže je aktuální americká maloobchodní cena Applu, zkontrolovaná tento týden.

Pokud…Pořiďte si tohleCena
Používáte ChatGPT, Claude nebo Gemini a chcete nejlevnější MacMacBook Neo (8 GB)$699
Chcete schopný AI notebook bez zbytečného utráceníMacBook Air 13″ M5 (16 GB)$1,299
Chcete nejlepší univerzál pro práci s AIMacBook Air 13″ M5 (24 GB)$1,499
Potřebujete provozovat středně velké lokální modely plus profesionální pracovní postupyMacBook Pro 16″ M5 Pro (48 GB)$3,599
Chcete nejvíc prostoru pro lokální AI, který se vyplatí platitMacBook Pro 16″ M5 Max (64 GB)$5,399
Chcete all-in-one desktop s obrazovkouiMac M6 (16 GB)$1,499
Nepotřebujete notebook a chcete nejlepší poměr ceny a hodnotyMac mini M6 (16 GB)$899

Čtěte dál, abyste se dozvěděli, co za každou volbou stojí, a proč je nejlevnější možnost na tomto seznamu lepší koupí, než vypadá.

Proč každý Mac v červnu 2026 zdražil

Od vydavatele

Každý AI model v jedné aplikaci

Fello AI přináší GPT-6, Claude 5.5, Gemini 4 Argon, Grok 4.7 a další v jedné nativní aplikaci pro Mac a iPhone.

Stáhnout hned!
Od vydavatele

Přestaňte přeskakovat mezi AI aplikacemi

Položte stejnou otázku ChatGPT, Claude i Gemini v jednom okně a nechte si nejlepší odpověď. Na Macu, iPhonu a iPadu.

Vyzkoušet zdarma

25. června 2026 Apple zvýšil ceny napříč řadami Mac a iPad s odkazem na náklady na paměť a úložiště. Apple řekl novinářům, že „nikdy neviděl, aby cena součástky vzrostla tak moc a tak rychle“. Ceny DRAM v prvním čtvrtletí 2026 vzrostly zhruba o 98 %, hnané budováním datových center pro AI, které odsávalo dodávky pryč od spotřební elektroniky. Zvýšení dopadla téměř na každý produkt kromě iPhonu a Apple Watch.

Dopad na tento průvodce je přímý. Paměť rozhoduje, zda se model na váš stroj vejde, a právě paměť zdražila.

Takže každé doporučení níže je ohledně RAM konzervativnější, než by bylo před půl rokem. Stejných $400 koupí znatelně méně prostoru než dřív.

Nákup AI hardwaru v roce 2026 znamená soutěžit o paměť s datovými centry, která modely trénují. To je celý příběh za cenou vašeho příštího Macu.

ModelPřed 25. červnemNyníZměna
MacBook Neo (256 GB)$599$699+$100
MacBook Air 13″ M5$1,099$1,299+$200
MacBook Air 15″ M5$1,299$1,499+$200
MacBook Pro 14″ M5$1,699$1,999+$300
MacBook Pro 14″ M5 Max$3,599$4,099+$500
Mac mini M4$599$799+$200
Mac Studio M4 Max$1,999$2,499+$500

Vyplývají z toho dvě věci. Repasované stroje a stroje předchozí generace se přes noc staly atraktivnějšími a platit za paměť, kterou nikdy nevyužijete, je nákladnější chybou než dřív. Pokrytí tohoto zvýšení nabízí zpráva CNN o nedostatku paměti, pokud chcete kompletní pozadí. Leasing je třetí cestou a náš rozbor toho, kolik Apple Upgrade Program doopravdy stojí, propočítává výkup na každém způsobilém Macu. Tři stroje z této tabulky už Apple nahradil. Mac mini M6 a M5 Pro a Mac Studio M5 Max a M5 Ultra oznámil 25. srpna 2026 s cenami od $899 a $2,499 a 14palcový MacBook Pro s M6 převzal místo modelu s M5 dne 27. října za stejných $1,999. Ceny výše jsou poslední, které nesla předchozí generace.

Co „AI na Macu“ v roce 2026 vlastně znamená

Než utratíte dolar, pochopte, co „AI“ v kontextu MacBooku znamená. Existují tři odlišné úrovně a většina lidí potřebuje jen první dvě. Právě zde dělají kupující tu nejdražší chybu.

Úroveň 1. Cloudová AI přes aplikace

ChatGPT, Claude, Gemini, Microsoft Copilot a Perplexity vám všechny dávají přístup k nejvýkonnějším dostupným modelům a zpracování probíhá na vzdálených serverech. Váš MacBook jen potřebuje spustit odlehčenou aplikaci nebo záložku v prohlížeči. Každý jednotlivý Mac, který Apple prodává, včetně MacBooku Neo za $699, to zvládne bez zapotění.

Pokud je cloudová AI vaším hlavním případem použití, nepotřebujete drahý stroj a žádné množství RAM navíc modely nezchytří. Právě sem ve skutečnosti spadá drtivá většina kupujících, i když nakupují, jako by patřili do úrovně 3. Pokud chcete srovnat samotné desktopové klienty, a ne hardware, naše srovnání ChatGPT vs Claude vs Gemini pro Mac popisuje, jak se každý z nich chová nativně na macOS.

Úroveň 2. Apple Intelligence

Apple Intelligence je zabudované do macOS a běží převážně na vašem Macu, pokrývá nástroje pro psaní, generování obrázků přes Genmoji a Image Playground, souhrny oznámení, Live Translation a Clean Up ve Fotkách. Vyžaduje Apple silicon nebo čip A18 Pro, takže se kvalifikuje každý současný Mac.

Nejlépe funguje s 16 GB nebo více. 8 GB v MacBooku Neo splňuje holé minimum a Apple Intelligence spustí, ale náročnější funkce se odbaví na serverech Private Cloud Compute od Applu, místo aby se zpracovaly na zařízení. Pokud chcete průvodce nastavením, popisujeme ho v článku jak zapnout Apple Intelligence.

Úroveň 3. Lokální AI modely

Zde na hardwaru skutečně záleží. Provozování modelů lokálně přes Ollama, LM Studio nebo Apple framework MLX znamená, že model běží celý na vašem Macu, bez potřeby internetu a s plným soukromím. Modely potřebují paměť k načtení a paměťová propustnost určuje, jak rychle generují text.

Model se 7 miliardami parametrů potřebuje zhruba 4–5 GB RAM při 4bitové kvantizaci. Přidejte 4–6 GB pro samotný macOS a potřebujete alespoň 10–11 GB volných. 8GB MacBook Neo to nezvládne, 16GB MacBook Air to pohodlně zvládne a model 27B ve 4 bitech potřebuje kolem 18 GB jen na váhy. Náš průvodce open source AI modely na M5 Macu vás provede skutečným nastavením.

Upřímný pohled. Většina lidí, kteří kupují Mac pro „AI“, spadá do úrovně 1 a úrovně 2. Pokud jste to vy, ušetřete peníze. Spojte MacBook Air nebo i MacBook Neo s dobrou aplikací s více modely a máte přístup ke každému špičkovému modelu, aniž byste za hardware utratili $4,000.

Každý Mac, který si můžete koupit pro AI v roce 2026

Aktuální nabídka Applu sahá od $699 hluboko za $7,000. Údaje o propustnosti pocházejí z vlastních technických specifikací Applu a pro lokální práci s AI záleží víc než na počtu jader.

Notebooky

ModelČipRAMPropustnostVýchozí cena
MacBook NeoA18 Pro8 GB60 GB/s$699
MacBook Air 13″ M5M516–32 GB153 GB/s$1,299
MacBook Air 15″ M5M516–32 GB153 GB/s$1,499
MacBook Pro 14″ M6M616–32 GB153–170 GB/s$1,999
MacBook Pro 14″ M5 ProM5 Pro24–64 GB307 GB/s$2,499
MacBook Pro 16″ M5 ProM5 Pro24–64 GB307 GB/s$2,999
MacBook Pro 14″ M5 MaxM5 Max36–128 GB460–614 GB/s$4,099
MacBook Pro 16″ M5 MaxM5 Max36–128 GB460–614 GB/s$4,399
MacBook Pro 14″ dotykovýM5 Pro nebo M5 Max24–128 GB307–614 GB/s$2,899
MacBook Pro 16″ dotykovýM5 Pro nebo M5 Max24–128 GB307–614 GB/s$3,399

Oprava dřívější verze tohoto průvodce: MacBook Air 15″ začíná na 16 GB, ne na 24 GB. Za $1,499 volíte mezi 15palcovým s 16 GB a 13palcovým s 24 GB a 24 GB na 15palcovém stojí $1,699. Údaj u M5 Max je skutečným rozsahem, ne zaokrouhlením, protože varianta s 32jádrovým GPU běží na 460 GB/s a jen varianta se 40 jádry dosahuje 614 GB/s.

Dva dotykové řádky představují MacBook Pro s displejem PROLED XDR, který Apple přidal 28. října. Používá stejné čipy M5 Pro a M5 Max jako MacBook Pro bez dotyku, který zůstává v prodeji, takže strop paměti i propustnost jsou totožné a mění se jen displej, hmotnost a cena.

Stolní počítače, které stojí za zvážení

ModelČipRAMVýchozí cenaProč zvážit
Mac mini M6M616–32 GB$899Nejlevnější cesta k 16 GB a 153 GB/s
Mac mini M5 ProM5 Pro24–64 GB$1,699Seriózní lokální AI bez notebookové přirážky
iMac M6M616–32 GB$1,499All-in-one s 4,5K displejem
Mac Studio M5 MaxM5 Max36–128 GB$2,499Desktopová propustnost za cenu notebookového Pro
Mac Studio M5 UltraM5 Ultra96–512 GB$5,499Nejvíc sjednocené paměti, jakou Apple prodává

Každý desktop v této tabulce je aktuální. Apple nahradil Mac mini a Mac Studio 25. srpna 2026 a iMac 27. října. Mac mini M6 za $899 si stále zaslouží pozornost. Stojí o $200 víc než MacBook Neo, ale dává vám dvojnásobek RAM a zhruba dvaapůlnásobnou paměťovou propustnost, takže pokud nepotřebujete přenosnost, zůstává s velkým náskokem nejlepším Macem pro AI podle poměru ceny a hodnoty. Náš rozbor Macu mini pro AI přepočítává návratnost nové řady a náš rozbor M5 Ultra Mac Studio popisuje, kdo nejvyšší úroveň skutečně potřebuje, včetně konfigurace s 512 GB.

MacBook Air vs MacBook Pro pro AI

Tomuto rozhodnutí čelí většina lidí a zdražení ho posunulo dál směrem k Airu, než tomu bylo na jaře.

MacBook Air M5

MacBook Air M5 je bezventilátorový, lehký a začíná na $1,299 s 16 GB RAM a 512 GB úložiště. S 16 GB můžete pohodlně lokálně provozovat modely se 7–9B parametry. Přejděte na 24 GB nebo 32 GB za $200 za každý krok o 8 GB a zvládnete modely 14B nebo model 27B s agresivní kvantizací.

Air zvládne všechny funkce Apple Intelligence na zařízení, spustí každou cloudovou AI aplikaci, podporuje dva externí displeje a vydrží až 18 hodin přehrávání videa na jedno nabití. Jeho jediným skutečným omezením je, že bez aktivního chlazení čip pod trvalou vysokou zátěží podtaktuje.

Pokud provozujete lokální model celé hodiny nebo ho doladujete, toho podtaktování si všimnete. Pro vzorce používání, které většina lidí skutečně má, tedy pokládání otázek lokálnímu chatbotu a psaní kódu s asistencí AI, se Air nikdy nezapotí. Hodí se studentům, autorům a vývojářům, kteří se opírají o cloudové nástroje.

MacBook Pro M5 Pro

MacBook Pro s M5 Pro začíná na $2,499 za 14palcový a $2,999 za 16palcový, s 24 GB RAM. Jeho výhodami pro AI jsou aktivní chlazení pro trvalý výkon, až 64 GB sjednocené paměti, 307 GB/s propustnosti proti 153 GB/s u Airu a porty Thunderbolt 5.

S 48 GB nebo 64 GB máte prostor pro středně velké otevřené modely s pohodlným kontextovým oknem a dvojnásobná propustnost znamená znatelně rychlejší generování tokenů. 48GB 16palcová konfigurace vychází na $3,599. Toto je úroveň, která se hodí vývojářům AI, datovým vědcům a výzkumníkům, kteří pravidelně provozují lokální modely. Do tohoto rozhodnutí zacházíme hlouběji v našem průvodci M5 MacBook Pro pro AI pracovní postupy.

MacBook Pro M5 Max

M5 Max je pro lidi, kteří chtějí nejvíc prostoru pro lokální AI dostupného v notebooku. Nabízí až 128 GB sjednocené paměti a 614 GB/s propustnosti na variantě se 40jádrovým GPU, počínaje $4,099 za 14palcový a $4,399 za 16palcový.

Buďte tu s paměťovým žebříčkem opatrní, protože právě tam jdou peníze. Na 16palcové 40jádrové konfiguraci stojí 48 GB $4,999, 64 GB stojí $5,399 a 128 GB dosahuje $6,999. To je $200 za 8 GB po celou cestu, což přidává $2,000 mezi vstupem a stropem.

Poráží Max stále pronájem GPU?

Tento průvodce dříve tvrdil, že se M5 Max do roka zaplatí proti pronájmu cloudového GPU. Tento argument už neplatí a stojí za to výslovně říct proč. Obě strany srovnání se najednou posunuly stejným směrem.

Mac šel v základu nahoru o $500 a dosahuje $6,999 v konfiguraci, kterou ta sekce ve skutečnosti popisovala, zatímco pronájem třídy A100 klesl zhruba na $1.29 až $2.50 za hodinu. Při čtyřech hodinách denně po celý týden stojí cloud mezi $1,883 a $3,650 ročně. Hardware se už do dvanácti měsíců nevrátí, takže si M5 Max kupte proto, že chcete ten stroj, soukromí a offline přístup, ne proto, že tabulka říká, že je levnější.

Shrnutí

OtázkaOdpověď
Potřebuji pro AI Pro?Pravděpodobně ne. Air zvládne úroveň 1 a 2 a základní úroveň 3.
Kdy dává Pro smysl?Když potřebujete 48 GB nebo více, nebo trvalý výkon pod zátěží.
Vyplatí se Max?Jen pro největší modely, které lokálně vejdete, a ne z nákladových důvodů.

M5 vs M5 Pro vs M5 Max

Všechny tři čipy generace M5 sdílejí stejný proces. Rozdíly se scvrkávají na měřítko a konkrétně pro AI je číslem, na kterém záleží, propustnost.

SpecifikaceM5M5 ProM5 Max
Jádra CPU1015–1818
Jádra GPU8–1016–2032–40
Max. RAM32 GB64 GB128 GB
Propustnost153 GB/s307 GB/s460–614 GB/s
ArchitekturaMonolitickáFusion (2 čipy)Fusion (2 čipy)

Pro AI záleží na paměťové propustnosti víc než na počtu jader. Rychlost generování tokenů v lokálních modelech je téměř zcela vázaná na propustnost. M5 Max na 614 GB/s generuje tokeny zhruba čtyřikrát rychleji než základní M5 na 153 GB/s, za předpokladu, že se model vejde do paměti na obou strojích.

Generace M5 také uvedla Neural Accelerators uvnitř každého jádra GPU, které se starají o práci s násobením matic, jež dominuje AI zátěžím. Vlastní měření Applu v jeho výzkumu MLX na GPU M5 uvádějí čas do prvního tokenu 3,33× až 4,06× rychlejší než u M4 napříč modely od Qwen 1.7B po GPT OSS 20B. Generování tokenů se zlepšilo o skromnějších 19 % až 27 %, protože tato fáze je omezena propustností, ne výpočtem.

Toto rozdělení stojí za pochopení, než utratíte peníze. Zpracování promptu, pauza poté, co u dlouhého dokumentu stisknete enter, se dramaticky zlepšilo.

Rychlost, jakou se pak slova objevují na obrazovce, se zlepšila mnohem méně. Sleduje číslo propustnosti v tabulce výše téměř přesně.

Kam zapadá M6

M6 je nový základní čip v 14palcovém MacBooku Pro a v iMacu a pro lokální AI představuje mírný krok oproti M5. Apple mu dal 12jádrové CPU a 12jádrové GPU, každé o dvě jádra víc než dřív, s jednotkou Neural Accelerator v každém jádru GPU a paměťovou propustností až 170 GB/s. U MacBooku Pro a Macu mini zůstává konfigurace s 16 GB na 153 GB/s jako u M5 a 170 GB/s dosáhne jen s 24 GB nebo 32 GB. Paměť stále končí na 32 GB.

Vlastní čísla Applu pro M6 kopírují stejné rozdělení jako u M5. Apple uvádí až o 25 % rychlejší AI úlohy, například zpracování promptu v LLM, a až 1,3× rychlejší čas do prvního tokenu než u 14palcového MacBooku Pro s M5. S 24 GB nebo 32 GB propustnost roste ze 153 na 170 GB/s, podle našeho výpočtu zhruba o 11 %, takže čekejte, že se rychlost objevování slov zlepší zhruba o tolik, ne o 25 %. Model s 16 GB za $1,999 nezíská na propustnosti nic. Skok, na kterém u lokálních modelů záleží, je stále ten na M5 Pro, který zvedá propustnost na 307 GB/s a strop paměti na 64 GB.

Kolik RAM pro AI vlastně potřebujete?

RAM je jednoznačně nejdůležitější specifikací pro provozování lokálních modelů a za $200 za 8 GB je také nejrychlejším způsobem, jak nafouknout cenu. Zde je konkrétní průvodce tím, co vám každá úroveň koupí.

RAMCo dokážete provozovat lokálněPříklady z praxeNejlepší Mac
8 GBJen drobné modely 1–4BGemma 3 4B, Llama 3.2 3BMacBook Neo
16 GBPohodlně modely 7–9BQwen 3.5 9B, Mistral 7BMacBook Air 13″ M5
24 GBModely 14B, 27B ve 4 bitechDeepSeek R1 Distill Qwen 14BMacBook Air 13″ M5 (24 GB)
32 GBPohodlně 27B, MoE modelyQwen 3.6 27B, Gemma 4 26B-A4BMacBook Air M5 (v maximu)
48–64 GBVětší MoE, dlouhý kontextQwen 3.5 35B-A3BMacBook Pro M5 Pro
128 GBProstor navíc, ne rovnost se špičkouStředně velké modely ve vysoké přesnostiMacBook Pro M5 Max

Praktické pravidlo. Vezměte velikost modelu v GB po kvantizaci a přidejte 4–6 GB na režii macOS. To je vaše minimum. Model 27B ve 4 bitech vychází kolem 18 GB, takže 24 GB funguje s rezervou a 32 GB je pohodlných. Praktický příklad: Mac verze modelu ThinkingCap od BottleCap AI vtěsná 27B model Qwen do 21 GiB a běží na počítači s 32 GB.

Přední open-weight modely nyní běží od 600 miliard do 2,8 bilionu parametrů a jen jejich velikosti ke stažení jdou do stovek gigabajtů, takže žádný MacBook je nespustí na žádné úrovni paměti. Náš přehled nejlepších open source AI modelů ukazuje, jak daleko se ta mezera otevřela.

Co 128 GB ve skutečnosti koupí, je prostor navíc. Středně velké modely ve vyšší přesnosti, delší kontextová okna a několik modelů načtených najednou. Není to totéž jako provozovat špičku lokálně a upřímné zarámování mění, kdo by měl ty peníze utratit.

Pro samotné Apple Intelligence je 16 GB ideálem a paměť navíc nedělá žádný rozdíl. Pro budoucí jistotu zůstává 24 GB chytrým zlatým středem. Zvažujete hardware v širším měřítku? Podívejte se na naše srovnání MacBook vs Googlebook vs Chromebook.

Čekat? M6 a dotykový MacBook Pro jsou tady

Ne, už ne. Apple uvedl stroje, na které vám tento průvodce radil čekat: MacBook Pro 14″ s M6 a iMac s M6 27. října 2026 a první dotykový MacBook Pro 28. října. Všechny tři si můžete objednat hned a dorazí od 6. listopadu.

Plán, o který se tento průvodce opíral, se také potvrdil. Podle mapy Maců 2026–2027 od MacRumors, která navazuje na zprávy Bloombergu, Apple čipy M6 Pro ani M6 Max vydávat neměl a dotykový MacBook Pro skutečně přišel s M5 Pro a M5 Max. Zbývají tedy dva nové notebooky k posouzení a ani jeden nemění doporučení v tomto průvodci tolik, kolik naznačují titulky z představení.

MacBook Pro 14″ s M6 ($1,999)

MacBook Pro 14″ s M6 nahrazuje model s M5 za stejnou výchozí cenu $1,999, se 16 GB paměti, stropem 32 GB a propustností 153–170 GB/s. Model s 16 GB za $1,999 má nižší hodnotu, stejnou jako M5. Apple přidává Wi-Fi 7, výdrž až 24 hodin a udávaný 25% nárůst u AI úloh oproti M5. Je to lepší MacBook Pro s M5, ne nová třída stroje pro AI.

Pro lokální AI je omezením strop 32 GB. 14palcový MacBook Pro s M5 Pro stojí o $500 víc, tedy $2,499, a za to dostanete 24 GB na začátek, prostor až pro 64 GB a 307 GB/s, dvojnásobek propustnosti M6 za $1,999. Pokud spouštíte modely denně, tento krok se stále vyplatí nejvíc. Pokud používáte hlavně cloudovou AI, jedinou AI výhodou MacBooku Pro s M6 oproti MacBooku Air M5 za $1,299 je ventilátor, díky kterému při dlouhé zátěži nezpomaluje.

Dotykový MacBook Pro (od $2,899)

Prvním dotykovým Macem od Applu je MacBook Pro s displejem PROLED XDR, tandemovým OLED panelem ve velikostech 14,2 a 16,3 palce s jasem až 2000 nitů a kontrastem 10 000 000:1. Běží na stejných čipech M5 Pro a M5 Max s až 128 GB paměti a 14palcový model je o půl libry lehčí než dřív, váží 3 libry. Ceny začínají na $2,899 za 14palcový s M5 Pro, $3,399 za 16palcový s M5 Pro, $4,499 za 14palcový s M5 Max a $4,799 za 16palcový s M5 Max.

Každá z těchto cen je o $400 vyšší než u MacBooku Pro bez dotyku se stejným čipem, který Apple dál prodává. Pro AI vám tento příplatek nedá nic, protože čipy, stropy paměti i propustnost jsou totožné. Apple v oznámení píše, že s M5 Max „mohou profesionálové spouštět LLM se stovkami miliard parametrů přímo v zařízení“, a to platí stejně i pro levnější M5 Max bez dotyku. Pokud $400 dáte do paměti, při ceně Applu $200 za 8 GB získáte 16 GB, což je krok ze 48 GB na 64 GB u M5 Pro s 20jádrovým GPU nebo u M5 Max se 40jádrovým GPU. Dotykový model kupte kvůli displeji a hmotnosti, a pokud je stroj pro AI, kupte model bez dotyku s větší pamětí.

Vyplatí se počkat na M7?

Jen pokud kupujete přímo kvůli spouštění modelů na samotném stroji, a i pak spíš ne. Informace Bloombergu, které shrnul MacRumors, říkají, že Apple chce mít M6 rychle za sebou, protože teprve čipy M7 přinášejí optimalizace pro AI výpočty, a přepracovaný MacBook Pro s M7 se očekává v první polovině roku 2027. Pro lokální modely je generací, kterou je třeba sledovat, M7, ne M6. Nic z toho zatím není oznámeno, takže je to důvod hlídat si plán, ne odkládat nákup, který potřebujete teď.

Takto si stojí zbytek plánu. Říjnové novinky Applu jsou označené jako v prodeji, vše ostatní je stále jen hlášené, ne oznámené.

StrojČipStav
MacBook Pro 14″ (základní)M6V prodeji od 6. listopadu 2026
iMac 24″M6V prodeji od 6. listopadu 2026
Dotykový MacBook ProM5 Pro / M5 MaxV prodeji od 6. listopadu 2026
MacBook Air 13″ a 15″M6Očekáváno začátkem 2027
MacBook Pro 14″ (základní)M7Očekáváno začátkem 2027
MacBook NeoA19 ProNeurčeno
OLED MacBook Pro (2. generace)M7 Pro / M7 MaxOčekáváno koncem 2027 až začátkem 2028

Apple Intelligence a co mění macOS 27

Každý Mac s Apple silicon podporuje Apple Intelligence, od MacBooku Neo za $699 po plně vybavený MacBook Pro. Když kupujete dnes, stojí za to vědět, že macOS 27 změnil, co tato podpora zahrnuje.

macOS 27 Golden Gate vyšel v září 2026 a běží na každém Macu v tomto průvodci. Jeho hlavní novinkou je Siri AI, přepracované Siri, které umí vyhledávat na webu, procházet vaše vlastní fotky, poštu a zprávy a provádět akce napříč aplikacemi. Apple ho stále označuje jako betu a Siri AI běží na každém Macu, který podporuje Apple Intelligence. Apple vyhrazuje čipu M3 nebo novějšímu s alespoň 12 GB paměti dvě funkce navíc. Jednou je úprava výraznosti a tempa hlasu Siri, druhou přesnější diktování přímo v zařízení. Kompletní seznam funkcí pokrýváme v našem průvodci macOS 27 Golden Gate.

Samotné Apple Intelligence není náhradou plnohodnotného chatbota. Nenapíše článek o 5 000 slovech, neanalyzuje datovou sadu ani neodladí váš kód. Berte ho jako produktivní vrstvu zabudovanou do macOS, denně užitečnou, ale ne přelomovou pro náročnou práci. Pokud chcete vidět, co tu mezeru zaplní, náš přehled alternativ Apple Intelligence pro Mac prochází možnosti.

Co se paměti týče, 8 GB Apple Intelligence spustí, ale posouvá více práce na Private Cloud Compute, 16 GB dává plný zážitek na zařízení a cokoli nad 16 GB nedělá pro samotné Apple Intelligence žádný rozdíl. Paměť navíc prospívá lokálním modelům, ne vlastním funkcím Applu. Širší tah Applu do AI přesahuje i mimo Mac, jak vysvětluje naše pokrytí AI brýlí Applu.

MacBook Neo ($699)

MacBook Neo je nejlevnější notebook Applu a první Mac s čipem třídy iPhone místo procesoru řady M. Uvedl se za $599 a v červnovém zdražení se posunul na $699.

Co dostanete

Neo pohání čip A18 Pro se 6jádrovým CPU, 5jádrovým GPU a 16jádrovým Neural Engine, spárovaný s 8 GB sjednocené paměti, kterou nelze rozšířit, a 60 GB/s propustnosti. Úložiště je 256 GB za $699, nebo 512 GB za $799, což také přidává Touch ID.

13palcový displej Liquid Retina běží na 2408×1506 a 500 nitů v sRGB. Výdrž baterie je až 16 hodin přehrávání videa a 11 hodin prohlížení webu, konektivita je Wi-Fi 6E a Bluetooth 6 a jsou tu dva porty USB-C plus sluchátkový jack. Váží 2,7 lb a přichází ve stříbrné, blush, citrus a indigo. Studenti a zaměstnanci ho mohou koupit přes vzdělávací obchod Applu za $599 a $699.

Co nedostanete

Není tu MagSafe, žádný Thunderbolt, žádná Wi-Fi 7, žádný široký barevný gamut P3 a žádné True Tone. Kamera je 1080p FaceTime HD místo 12MP a základní model používá Lock Key místo Touch ID. Jeden ze dvou portů USB-C je USB 2 na 480 Mb/s, což lidi zaskočí u externích disků.

MacBook Neo pro AI

Neo spustí každý cloudový AI nástroj bez problémů, jako desktopovou aplikaci nebo v prohlížeči, a Apple Intelligence funguje včetně nástrojů pro psaní, Genmoji a Clean Up. Pro lokální modely vás 8 GB omezuje na drobné modely s 1–4B parametry a 60 GB/s je nejpomalejší propustnost v nabídce.

Upřímný verdikt je, že omezením Nea je schopnost lokálních modelů, ne schopnost AI.

Spárovaný s dobrou aplikací s více modely dosáhne na stejné špičkové modely, na jaké by přes cloud dosáhl MacBook Pro za $7,000. To je víc schopností, než by kdy Pro dokázal provozovat lokálně.

MacBook Neo vs Mac mini M6

Tyto dva dříve oba stály $599, což dělalo srovnání ostrým. Neo je nyní za $699 a mini startuje na $899 s novým M6, takže mini nese přirážku $200 a stále se vyplatí zaplatit, pokud nepotřebujete obrazovku.

MacBook NeoMac mini M6
Cena$699$899
ČipA18 ProM6
RAM8 GB16 GB
Propustnost60 GB/s153 GB/s
Zvládne modely 7BNePohodlně
PřenosnýAnoNe

Za $200 navíc mini zdvojnásobuje paměť a téměř ztrojnásobuje propustnost, což je rozdíl mezi neprovozováním lokálních modelů a jejich pohodlným provozováním. Pokud potřebujete přenosnost, Neo cloudovou AI a Apple Intelligence zvládá naprosto dobře.

Další rozpočtové možnosti

Repasované a předchozí generace

Obchod Certified Refurbished od Applu má na skladě modely MacBook Air předchozí generace se slevou 15–20 % a červnové zdražení tuto slevu v absolutních číslech výrazně zhodnotilo. M4 Air s 16 GB a 120 GB/s propustnosti je dramaticky schopnější pro AI než Neo a repasovaná zásoba je teď nejúčinnějším způsobem, jak získat 16 GB v notebooku.

Mac mini M6 ($899)

Skrytý tip. Za $899 Mac mini M6 obsahuje 16 GB RAM, 153 GB/s propustnosti a Thunderbolt 4. Displej, klávesnici a myš dodáte vy, ale pokud je už máte, zůstává nejvýhodnějším Macem pro AI na trhu. Verze M5 Pro za $1,699 s 24–64 GB a Thunderboltem 5 je seriózní lokální AI stroj a je to první Mac mini, který se konfiguruje na 64 GB.

iMac M6 ($1,499)

iMac M6 je all-in-one možnost s 24palcovým 4,5K displejem, čipem M6 a paměťovou propustností až 170 GB/s. Model za $1,499 má 10jádrové CPU i GPU, 16 GB paměti a strop 24 GB. Pro lokální AI kupte 12jádrový model za $1,699, protože jen ten jde nakonfigurovat na 32 GB. Apple uvádí až pětkrát rychlejší AI v zařízení než u iMacu s M4 při zpracování promptu v LM Studiu. Používá stejný čip jako Mac mini M6 za $899, takže příplatek jde za obrazovku, reproduktory a kameru. To je dobrá hodnota, pokud je potřebujete, a zbytečný výdaj, pokud už monitor máte.

Starší MacBooky (M2/M3)

Stále provozujete MacBook s M2 nebo M3? Zvládá AI úrovně 1 a úrovně 2 dokonale. Pro lokální modely M2 nebo M3 s 16 GB provozuje modely 7–9B rozumnou rychlostí. Vzhledem k současným cenám je ponechání funkčního stroje o další rok obhajitelnějším rozhodnutím než na jaře. Siri AI v macOS 27 na těchto strojích také běží a jen úprava hlasu Siri a přesnější diktování vyžadují M3 s 12 GB.

Kdy nepotřebujete drahý MacBook pro AI

Většina lidí, kteří zkoumají nejlepší MacBook pro AI, přeceňuje, co potřebuje, a zdražení tuto chybu prodražuje. Zde je střízlivý pohled na realitu.

Pokud používáte ChatGPT, Claude nebo Gemini, funguje jakýkoli MacBook, protože jde o cloudové služby. MacBook Neo za $699 je zvládá stejně jako MacBook Pro za $6,999 a žádné množství lokální paměti nezmění odpověď, kterou dostanete zpět.

Pokud používáte AI nástroje pro kódování, jako jsou Cursor, GitHub Copilot nebo Claude Code, modely běží na vzdálených serverech. Váš stroj musí zvládnout editor, ne model.

Pokud chcete Apple Intelligence, podporuje ho každý současný Mac, včetně Nea. 16 GB je ideálních a 8 GB funguje s větším odbavováním.

Pokud chcete občas provozovat lokální modely, MacBook Air M5 s 16 GB za $1,299 provozuje modely 7–9B dobře, což pokrývá shrnování, brainstorming, asistenci s kódem a soukromé konverzace. Lidé, kteří MacBook Pro skutečně potřebují, jsou ti, kdo denně provozují středně velké modely, doladují lokálně nebo pracují s daty, která nesmí opustit stroj. To je malý zlomek kupujících.

Softwarová cesta ke špičkovým modelům

Na celou otázku, kterou tento průvodce klade, existuje levnější odpověď a stojí za to ji říct na rovinu.

Pokud chcete přístup k nejsilnějším modelům, a ne vlastnictví hardwaru, který je provozuje, softwarová cesta stojí zlomek jednoho rozšíření paměti.

Pokud od Macu chcete hlavně nejsilnější modely, nemusíte kupovat paměť na jejich spouštění. Fello AI dává Claude, GPT, Gemini a DeepSeek do jedné nativní aplikace pro Mac, iPhone a iPad, takže se MacBook Neo za $699 ptá stejných špičkových modelů jako MacBook Pro za $6,999. Aplikace váží kolem 30–50 MB a využívá zanedbatelnou paměť, má bezplatnou verzi a plný tarif s více modely stojí od $11.99 měsíčně ve většině zemí, méně než jeden paměťový krok za $200 na kterémkoli Macu v tomto průvodci. Drží 4,7 hvězdy napříč více než 27 000 recenzemi.

Kromě chatu generuje obrázky, dokumenty, tabulky, prezentace a podcasty ve stejné konverzaci, což pokrývá většinu toho, kvůli čemu lidé kupují drahý stroj v naději, že to zvládnou lokálně. Podrobnosti o tom, co je zahrnuto, jsou na FAQ Fello AI. Pokud byste raději provozovali modely na vlastním hardwaru, náš průvodce tím, co která úroveň paměti Macu spustí lokálně, pokrývá místo toho tuto cestu.

Praktické tipy pro provozování lokální AI

Než model stáhnete, zkontrolujte paměť, kterou potřebuje. Velikost 4bitově kvantizovaného modelu v GB vám zhruba řekne RAM, kterou spotřebuje, a měli byste přidat 4–6 GB na macOS. Pokud součet překročí vaši paměť, vyberte menší model nebo agresivnější kvantizaci.

Vyberte správný nástroj pro spouštění podle své úrovně pohodlí. Ollama spouští modely z terminálu a instaluje se jediným příkazem Homebrew. LM Studio vám dává grafické rozhraní, kde procházíte, stahujete a chatujete, aniž byste se dotkli terminálu. MLX je vlastní framework Applu a je nejrychlejší možností pro lokální inferenci na Apple silicon, což je místo, kde se projeví zisky z Neural Accelerator. Náš přehled nejlepších AI aplikací pro Mac srovnává LM Studio, Ollama a Jan s cloudovými aplikacemi.

Používejte kvantizované modely. Model 27B ve 4 bitech používá zhruba 18 GB místo kolem 55 GB v plné přesnosti a ztráta kvality je pro většinu úloh minimální. Takto vejdete větší modely do méně paměti a je to jednoznačně nejužitečnější trik na stroji, který jste už koupili.

Cloud a lokál nejsou buď, anebo. Používejte cloudové modely na složitou práci, která potřebuje nejsilnější uvažování, lokální modely na soukromá data, offline práci a rychlé dotazy a Apple Intelligence na každodenní psaní a úpravy. Nejlepší sestava kombinuje všechny tři a je to důvod, proč se koupě nejdražšího stroje málokdy vyplatí.

Naše hlavní tipy na nejlepší MacBook pro AI

Nejlepší pro studenty

MacBook Air 13″ M5 (16 GB) za $1,299. Air zvládne vše, co student potřebuje, pokrývá cloudovou AI pro rešerše, Apple Intelligence pro asistenci s psaním a dost paměti na experimentování s lokálními modely. 13palcová velikost zůstává přenosná a baterie zvládne celý den výuky. Před objednáním zkontrolujte vzdělávací ceny Applu.

Nejlepší univerzál

MacBook Air 13″ M5 (24 GB) za $1,499. Za tuto cenu volíte mezi pamětí a velikostí obrazovky, protože $1,499 koupí buď 13palcový s 24 GB, nebo 15palcový s 16 GB. Pro práci s AI zvolte paměť. Těch 24 GB pohodlně zvládne modely 14B a modely 27B ve 4 bitech, čímž dá užitečné lokální asistenty na dosah. 15palcový za stejnou cenu vyberte jen tehdy, když vám na ploše obrazovky záleží víc než na provozování větších modelů.

Nejlepší pro vývojáře

MacBook Pro 14″ M5 Pro (24–48 GB) od $2,499. Aktivní chlazení znamená žádné podtaktování během dlouhých kompilací nebo inferenčních relací a Thunderbolt 5 zvládá externí displeje a rychlé úložiště. 14palcová velikost zůstává přenosná na cesty a toto je zlatý střed, pokud stavíte aplikace poháněné AI nebo provozujete modely během vývoje.

Nejlepší pro náročnou lokální AI

MacBook Pro 16″ M5 Max (64 GB) za $5,399. Konfiguraci se 128 GB jsme záměrně nedoporučili, protože za $6,999 stojí o $1,600 víc a stejně nedosáhne na dnešní špičkové otevřené modely. 64 GB s 614 GB/s propustnosti pokrývá středně velké modely s dlouhým kontextem, což je realistický strop pro notebookovou AI v roce 2026.

Nejlepší rozpočtový notebook

MacBook Neo (512 GB) za $799. Pro lidi, kteří žijí v cloudových AI nástrojích a chtějí co nejlevnější MacBook. Verze s 512 GB přidává Touch ID a zdvojnásobuje úložiště a vzdělávací cena ji sráží na $699. 8 GB paměti je omezením jen tehdy, když chcete provozovat modely lokálně.

Nejlepší poměr ceny a hodnoty celkově

Mac mini M6 za $899. Pokud už máte displej, klávesnici a myš, mini je stále nejlepším Macem pro AI za dolar, s 16 GB paměti, 153 GB/s propustnosti a Thunderbolt 4. Spárujte ho s jakýmkoli monitorem a máte schopnou AI pracovní stanici za cenu nejlevnějšího notebooku.

Shrnutí ke koupi Macu pro AI v roce 2026

Pro většinu lidí je MacBook Air M5 za $1,299 nejlepším MacBookem pro AI a 13palcový s 24 GB za $1,499 je lepší koupí, pokud rozpočet stačí. Téměř nikdo nemusí utratit přes $3,000 a důvod tak učinit letos spíše zeslábl než zesílil.

Pokud nakupujete ve vyšší třídě, kupte teď, nečekejte. Dotykový MacBook Pro potvrdil, že M6 Pro ani M6 Max nepřijde, a M5 Pro a M5 Max zůstanou špičkovými notebookovými čipy Applu, dokud nedorazí M7 Pro a M7 Max, podle zpráv nejdříve koncem roku 2027. Pokud nakupujete na vstupní úrovni, MacBook Pro s M6 je tady za $1,999, ale pro AI je MacBook Air M5 za $1,299 stále lepší koupí, pokud nepotřebujete ventilátor. Ať tak či onak, buďte upřímní ohledně toho, kterou ze tří úrovní AI vlastně používáte, protože odpověď je obvykle levnější, než napovídá nákupní košík.

FAQ

Který MacBook je nejlepší pro AI v roce 2026?

MacBook Air M5 s 16 GB RAM za $1,299 je pro většinu lidí nejlepším MacBookem pro AI. Spustí každý cloudový AI nástroj, plně podporuje Apple Intelligence a zvládne lokální modely 7–9B. Za $1,499 můžete mít 13palcový s 24 GB nebo 15palcový s 16 GB a pro práci s AI záleží na paměti navíc víc než na obrazovce navíc.

Proč ceny Maců v roce 2026 vzrostly?

Apple zvedl ceny Maců a iPadů 25. června 2026 kvůli globálnímu nedostatku paměti hnanému poptávkou datových center pro AI. Ceny DRAM v prvním čtvrtletí 2026 vzrostly zhruba o 98 %. MacBook Neo šel z $599 na $699, MacBook Air M5 z $1,099 na $1,299 a modely MacBook Pro vyšší třídy vzrostly o $300 až $500.

Kolik RAM potřebuji na MacBooku pro AI?

16 GB je praktické minimum, které zvládne Apple Intelligence a lokální modely 7–9B. 24 GB je volba připravená do budoucna a pohodlně provozuje modely 14B nebo 27B ve 4bitové kvantizaci. Apple si účtuje $200 za 8 GB, takže rozšíření se rychle nasčítají. Pro cloudovou AI stačí i 8 GB, protože zpracování probíhá na vzdálených serverech.

Dokáže MacBook spustit nejlepší open source AI modely lokálně?

Ne. Přední open-weight modely nyní sahají od 600 miliard do 2,8 bilionu parametrů, se stahováním jdoucím do stovek gigabajtů, takže potřebují serverový hardware. Co vám MacBook s velkou pamětí dá, je prostor pro středně velké modely ve vyšší přesnosti a delším kontextu, což je užitečné, ale není to rovnost se špičkou.

Stačí MacBook Air na AI?

Ano, pro drtivou většinu uživatelů. MacBook Air M5 provozuje všechny cloudové AI nástroje, každou funkci Apple Intelligence a lokální modely až kolem 27B ve 4 bitech s 32 GB paměti. MacBook Pro potřebujete jen tehdy, pokud provozujete velké modely po delší dobu, kde chybějící aktivní chlazení Airu způsobuje podtaktování.

Je MacBook Neo dobrý na AI?

MacBook Neo zvládá cloudovou AI a Apple Intelligence dobře a za $699 je nejlevnější cestou do řady Mac. Jeho 8 GB paměti omezuje lokální AI na drobné modely 1–4B a jeho 60 GB/s propustnosti je nejpomalejší, jakou Apple prodává. Spárovaný s aplikací s více modely dosáhne na stejné špičkové modely jako jakýkoli dražší Mac.

Zaplatí se MacBook Pro M5 Max proti pronájmu cloudového GPU?

Už ne. M5 Max nyní začíná na $4,099 a dosahuje $6,999 se 128 GB paměti, zatímco cloudový pronájem třídy A100 klesl zhruba na $1.29 až $2.50 za hodinu. Při čtyřech hodinách denně stojí cloud $1,883 až $3,650 ročně, takže se hardware do dvanácti měsíců nevrátí. Kupte ho místo toho pro soukromí, offline přístup a pohodlí.

Je dotykový MacBook Pro lepší pro AI?

Ne. Dotykový MacBook Pro s displejem PROLED XDR používá stejné čipy M5 Pro a M5 Max, stejné stropy paměti i propustnost jako model bez dotyku a v každé úrovni stojí o $400 víc, od $2,899. Pro práci s AI je lepší dát stejných $400 do paměti MacBooku Pro bez dotyku, kde zaplatí krok ze 48 GB na 64 GB, a paměť pro spouštění lokálních modelů znamená mnohem víc.

Jaký je nejlevnější Mac pro AI?

MacBook Neo za $699 je nejlevnější Mac, nebo $599 přes vzdělávací obchod Applu. Konkrétně pro schopnost lokální AI je Mac mini M6 za $899 lepším poměrem ceny a hodnoty, protože za $200 navíc zdvojnásobuje paměť a zhruba dvaapůlnásobně zvyšuje propustnost. Nejlevnějším notebookem, který lokální modely provozuje pořádně, je MacBook Air M5 za $1,299.

Které Macy podporují nové Siri v macOS 27?

Siri AI běží na každém Macu, který podporuje Apple Intelligence, tedy na každém Macu s Apple silicon a na MacBooku Neo. macOS 27 Golden Gate vyšel v září 2026 a Apple Siri AI stále označuje jako betu. Na čip M3 nebo novější s alespoň 12 GB paměti Apple omezuje jen úpravu výraznosti a tempa hlasu Siri a přesnější diktování přímo v zařízení.