Mac mini, který jste si minulý týden vybírali, se už neprodává. 25. srpna 2026 Apple nahradil celou řadu novými modely, M6 za $899 a M5 Pro za $1 699, oba v prodeji od 22. září. Pokud jste sledovali Mac mini pro AI na základě kalkulace přečtené před pár měsíci, ta kalkulace už neplatí.
Tento průvodce počty přepočítává na počítačích, které Apple dnes skutečně prodává. Rozebírá, co skutečně běží na vašem hardwaru a co v cloudu, realistické body zvratu a úzkou skupinu případů, kdy nákup stále dává smysl. S tímto uvedením se ve prospěch tohoto počítače změnily dvě věci, a říkáme to zcela otevřeně níže.
Hlavní zjištění
- Mac mini nyní stojí $899 s čipem M6 a $1 699 s M5 Pro. Apple oba představil 25. srpna 2026 a do prodeje jdou 22. září.
- Konečně si koupíte Mac mini se 64 GB. M5 Pro se konfiguruje na 64 GB za příplatek $1 000, tedy celkem $2 699. Do tohoto uvedení byl strop 48 GB.
- Ten strop něco stojí. Oproti Claude Max za $100 měsíčně se maximálně vybavený mini vyrovná až za zhruba 28 měsíců, tedy později než dřívějších 24.
- Většina „AI serverů“ prezentovaných online vůbec nespouští AI lokálně. OpenClaw a Claude Code potřebují přibližně 2 vCPU a 4 GB RAM.
- Kvalitativní rozdíl se výrazně zmenšil. Otevřené modely nyní dosahují přibližně 77 % na SWE-Bench Verified oproti zhruba 47 % při prvním vydání tohoto průvodce.
Co ve skutečnosti znamená „provozovat AI lokálně“
Když někdo říká, že „provozuje AI na svém Mac mini“, dějí se dvě velmi odlišné věci, a právě tento rozdíl rozhoduje o tom, zda hardware vůbec záleží.
První je řídící vrstva. Nástroje jako OpenClaw nebo Claude Code posílají požadavky na servery Anthropic, OpenAI nebo Google přes internet. Model běží na jejich hardwaru. Mac mini jen volá API.
Druhý případ je skutečný lokální model. Přes Ollama nebo LM Studio váhy modelu sídlí ve sjednocené paměti Macu a inference probíhá přímo na zařízení. Jedině v tomto případě specifikace, za které jste zaplatili, dělají cokoliv.
Naprostá většina kupujících Mac mini pro AI patří do první kategorie. Koupili výkonný hardware, který nečinně čeká, zatímco počítač dělá něco, co zvládne i Raspberry Pi, totiž posílá HTTPS požadavky. Je to jako koupit si Ferrari na cestu do restaurace. Vaří kuchař a auto vás jen odveze.
Záměna s agenty
Hype kolem OpenClaw a Claude Code to ještě zhoršil. Jde o orchestrační frameworky. Propojují aplikace pro zasílání zpráv s poskytovateli AI nebo spravují vývojářské pracovní postupy, model samotný ale nespouštějí.
Sám tvůrce OpenClaw vyzval uživatele, aby přestali kupovat drahý hardware pro tento nástroj. Uvedené požadavky jsou 2 vCPU, 4 GB RAM a stabilní připojení k internetu. To je celý seznam.
Co OpenClaw a Claude Code skutečně potřebují
Zde je srovnání toho, co tyto nástroje vyžadují, s tím, co lidé skutečně kupují. Ceny jsou aktuální od Apple, takže nesoulad je dražší než dřív.
| Co nástroj potřebuje | Co lidé kupují | |
|---|---|---|
| OpenClaw | 2 vCPU, 4 GB RAM, Node.js | Mac mini M5 Pro, 24-64 GB ($1 699-$2 699) |
| Claude Code | Jakýkoli terminál, připojení k internetu | Mac mini M5 Pro, 24-64 GB ($1 699-$2 699) |
| VPS za $5 měsíčně | Zvládne obojí stejně | Zhruba 1/30 nákladů prvního roku |
Při použití Claude Code přes API, což je způsob, jakým ho používá téměř každý, výpočet probíhá na serverech Anthropic. Váš lokální počítač čte soubory, spouští příkazy v shellu a zobrazuje výsledky. Deset let starý ThinkPad to zvládne stejně dobře jako Mac mini za $2 699.
Totéž platí pro ChatGPT, Gemini a každý jiný cloudový nástroj. AI ve vašem pracovním postupu žije na GPU clusteru někoho jiného a váš hardware je jen přepychový terminál.
Lokální modely vs. cloudová AI v roce 2026
„Ale co kdybych modely skutečně spouštěl lokálně?“ Je to oprávněná otázka a odpověď se za poslední rok posunula. Zde je aktuální stav.
Rychlost
Cloudové endpointy typicky streamují 50 až 100 a více tokenů za sekundu a přitom provozují modely daleko větší, než jaké se vejdou do Mac mini. Lokální výkon je omezen šířkou pásma paměti a ta je u mini skromná. Apple uvádí u M6 až 170 GB/s a u M5 Pro 307 GB/s.
| Konfigurace | Sjednocená paměť | Šířka pásma | Největší model ve 4bitové kvantizaci | Tokeny/s |
|---|---|---|---|---|
| Frontier cloudové modely | n/a | n/a | Stovky miliard parametrů | 50-100+ |
| Mac mini M6 | 16 GB, až 32 GB | Až 170 GB/s | ~8B při 16 GB, ~20B při 32 GB | Zatím neměřeno |
| Mac mini M5 Pro | 24 GB, až 64 GB | 307 GB/s | ~14B při 24 GB, ~70B při 64 GB | Zatím neměřeno |
| Mac mini M4, 16 GB (předchozí generace) | 16 GB | n/a | 8B | 18-22 |
| Mac mini M4 Pro, 48 GB (předchozí generace) | 48 GB | n/a | až ~32B | 10-14 |
V tabulce si zaslouží pozornost dvě věci. První je, že Apple nyní Mac mini se 64 GB prodává, což do 25. srpna neplatilo. M5 Pro začíná na 24 GB a konfiguruje se na 48 GB nebo 64 GB, takže lokální sestavy třídy 70B, které vídáte popsané online, na tomto počítači poprvé skutečně poběží. Druhá je, že nové čipy zatím nikdo nezměřil. Počítače jdou do prodeje 22. září a jakýkoli údaj o tokenech za sekundu pro M6 nebo M5 Pro, který do té doby uvidíte, je odhad. Vlastní tvrzení Apple „4,8× rychlejší než M4“ se týká zpracování promptu, což není totéž co rychlost generování.
Kvalita a to, co se změnilo
Tady musíme opravit naše dřívější tvrzení. Když tento průvodce poprvé vyšel, nejlepší otevřené modely dosahovaly přibližně 46,8 % na SWE-Bench a bylo oprávněné označit lokální výstupy za „inteligenci úrovně roku 2023“.
To už neplatí. Open-weight modely nyní dosahují přibližně 77 % na SWE-Bench Verified ve velikosti, kterou lze skutečně provozovat na vlastním hardwaru, a nejlepší frontier open-source modely se blíží 80 %. Rozdíl oproti placeným frontier modelům je nyní jednociferný až nízký dvouciferný počet procentních bodů v kódování, nikoli propast. Náš přehled nejlepších open-source AI modelů tento stav průběžně sleduje.
Je tu ale háček, který praktické doporučení nemění. Modely skórující kolem 80 % mají stovky gigabajtů a pronajímají se, nevozují se domů. M5 Pro se 64 GB udrží model třídy 70B ve 4bitové kvantizaci, tedy zhruba 40 GB vah, což je oproti stropu třídy 27B u předchozí generace skutečný posun. Pořád to není vrchol žebříčků a stojí to $2 699.
Upřímná pozice pro rok 2026 je tedy taková, že lokální kvalita se zlepšila natolik, že na ní záleží, ale důvod, proč by si většina lidí Mac mini kupovat neměla, zůstává stejný. Jde o cenu a o to, co si kupující myslí, že počítač dělá.
Na co jsou lokální modely dobré
Lokální modely nejsou náhradní řešení. Dobře zvládají automatické dokončování a návrhy kódu, jsou spolehlivé pro odpovídání na otázky a sumarizaci dokumentů, které se vejdou do kontextu, a jsou jedinou možností pro práci s citlivými daty, která nesmějí opustit váš počítač. Fungují i bez připojení k internetu.
Kde stále zaostávají, je dlouhodobé uvažování. Plánování projektu přes mnoho kroků, ladění neznámého kódu nebo psaní analýzy, která musí udržet nit na celé stránky, to jsou oblasti, kde placené frontier modely stále jasně vedou.
Skutečná cena Mac Mini pro AI
Heslo „zrušte předplatná, vlastněte svou AI“ zní lákavě. Zde je aritmetika za ceny, které Apple stanovil 25. srpna 2026.
Scénář 1: Chcete jen AI asistenta
Používáte ChatGPT nebo Claude pro psaní, výzkum a obecné úkoly.
| Možnost | 1. rok | 2. rok | 3. rok | Celkem (3 roky) |
|---|---|---|---|---|
| ChatGPT Plus | $240 | $240 | $240 | $720 |
| Claude Pro | $240 | $240 | $240 | $720 |
| Mac mini M6 16GB + Ollama | $899 + elektřina | ~$40 | ~$40 | ~$979 |
Před rokem, za $599, lokální možnost tříleté předplatné překonávala. Za $899 je zhruba o $260 dražší a tento příplatek platíte za menší model. Předplatné navíc vždy sleduje aktuální frontier, hardware nikoli.
Scénář 2: Jste vývojář používající AI nástroje pro kódování
Toto je srovnání, které nová řada změnila nejvíce, protože se posunul strop a s ním i cena.
| Možnost | 1. rok | 2. rok | Celkem (2 roky) |
|---|---|---|---|
| Claude Pro ($20/mo) | $240 | $240 | $480 |
| Claude Max ($100/mo) | $1,200 | $1,200 | $2,400 |
| Mac mini M5 Pro 64GB + Ollama | $2 699 + elektřina | ~$50 | ~$2 749 |
Dříve jsme psali, že Mac mini „se s Claude Max vyrovná po 2 letech“, a po červnovém zdražení jsme to opravili na zhruba 24 měsíců. Nový strop to posouvá ještě dál. Za $2 699 za M5 Pro se 64 GB stojí dva roky Claude Max $2 400 oproti přibližně $2 749 za hardware, takže bod zvratu nastává až kolem 28 měsíců. Celé toto období je počítač pozadu. Verze se 48 GB stojí $2 299, tedy o $100 méně, než stejná kapacita stála před měsícem, a je to jediná cena v řadě, která šla dolů.
Scénář 3: Intenzivní využití API
Toto je jediný případ, kde matematika skutečně hovoří ve prospěch lokálního hardwaru. Níže uvedené doby návratnosti jsou cena počítače $2 699 vydělená vaší aktuální měsíční útratou.
| Měsíční výdaje za API | Bod zvratu |
|---|---|
| $50/měsíc | 54 měsíců (nevyplatí se) |
| $100/měsíc | 27 měsíců |
| $200/měsíc | 14 měsíců |
| $500/měsíc | 5 měsíců |
Pokud za volání API utratíte $200 a více měsíčně za dávkové zpracování, embeddingy nebo pipeline pro vyhledávání nad méně náročnými úkoly, vyhrazený Mac mini se zaplatí přibližně za rok. To platí jen pro malou menšinu kupujících.
Skrytý náklad
Hardware ztrácí hodnotu, zatímco předplatné vždy ukazuje na aktuální model. Tuto asymetrii kupující podceňují. Pokaždé, když vyjde nový frontier model, předplatitelé ho dostanou tentýž den a majitelé hardwaru zůstávají u modelu, který měli.
Nedostatek paměti přidává jedno upozornění. Zdražil nové přístroje, což krátkodobě podporuje hodnotu z druhé ruky, takže výnos z prodeje může být lepší než obvykle. Také to znamená, že mini s M4 a M4 Pro, které Apple právě vyřadil, se stávají rozumnou koupí z druhé ruky pro každého, kdo si chce lokální inference levně vyzkoušet. To je důvod čekat nižší odpisy, nikoli důvod kupovat nový.
Kdy Mac Mini pro AI skutečně dává smysl
Existují legitimní důvody ke koupi. Jsou užší, než hype naznačuje, a žádný z nich není „chci používat Claude Code“.
1. Pracujete s citlivými daty
Pokud zpracováváte zdravotní záznamy, právní dokumenty, finanční data nebo proprietární kód, který nesmí opustit vaši síť, lokální AI není preference, je to požadavek. Žádný cloudový příslib nezmění compliance pozici pro zdravotnictví, finance nebo státní správu.
Pro tento případ je Mac mini M5 Pro se 64 GB provozující kvantizovaný model přes Ollama nejlepší dostupnou spotřebitelskou možností a právě 64GB úroveň je to, co ospravedlňuje cenu, nikoli samotný čip. Apple silicon se sjednocenou pamětí zvládá inference efektivněji na watt než jakákoli GPU alternativa této velikosti. Pokud vás zajímá širší kontext ochrany soukromí, věnujeme se mu v průvodci jak používat AI bez vzdání se soukromí.
2. Provozujete pipeline pro dávkové zpracování ve velkém objemu
Pokud denně zpracováváte tisíce dokumentů, generujete embeddingy ve velkém měřítku nebo spouštíte klasifikaci nad rozsáhlými datovými sadami, ceny za token v cloudu se rychle nasčítají. Při více než přibližně $200 měsíčně za API se vyhrazený Mac mini zaplatí do roka podle výše uvedených čísel.
3. Chcete vždy dostupný AI server
Pokud chcete asistenta fungujícího 24/7, propojeného s vaším chytrým domem, zasíláním zpráv a automatizacemi, a přijmete kvalitu lokálních modelů, argument efektivity je reálný. Mac mini spotřebovává v nečinnosti přibližně 5 až 7 wattů a pod zátěží kolem 30 W, což jsou jen pár dolarů za měsíc na elektřině. Jen málo alternativ se tomu přiblíží.
4. Jste výzkumník nebo experimentátor
Pokud fine-tunujete modely, experimentujete s architekturami nebo vyvíjíte aplikace vyžadující lokální inference během vývoje, Mac mini je dobrý vývojový počítač. Jen mějte jasno v tom, že kupujete vývojářský nástroj, nikoli náhradu cloudu.
Co dělat místo koupě Mac Mini pro AI
Pro většinu, kteří do výše uvedených případů nezapadají, zde je upřímná rada podle situace.
Pokud chcete AI v každodenním životě
Přihlaste se k ChatGPT Plus nebo Claude Pro za přibližně $20 měsíčně. Získáte frontier inteligenci, aktualizace modelů při jejich vydání a žádný hardware k údržbě. Pokud nechcete hromadit několik předplatných, Fello AI sdružuje hlavní rodiny modelů v jedné nativní aplikaci pro Mac za $9.99 měsíčně. Jeho model Free Compound nemá limit zpráv, takže nápad můžete vyzkoušet zcela zdarma.
Pokud chcete spouštět AI agenty
Použijte počítač, který již máte, nebo VPS za $5 měsíčně. Tyto nástroje potřebují internet a terminál, nikoli nový hardware. Dávejte pozor, co instalujete, protože s tržištěm dovedností OpenClaw jsou již spojeny bezpečnostní problémy.
Pokud jste vývojář používající Claude Code
Váš stávající Mac, Linux nebo Windows PC s WSL ho spustí identicky, protože výpočet probíhá vzdáleně. Chcete-li z počítače, který již máte, vytěžit více, podívejte se na náš průvodce zkratkami a automatizacemi AI pro Mac.
Pokud vás lokální AI zajímá
Začněte na svém stávajícím hardwaru. Nainstalujte Ollama, stáhněte malý model a zjistěte, zda kvalita splňuje vaše nároky, než cokoliv utratíte. Vzhledem k tomu, jak moc se otevřené modely zlepšily, bude spokojených více lidí než před rokem, a právě proto byste měli testovat před koupí, nikoli po ní.
Závěr
Mac mini je výborný hardware a Apple silicon je pro inference skutečně vhodný. Problém nikdy nebyl v počítači. Je v tom, že většina „AI sestav“ prezentovaných online vůbec nespouští AI lokálně, a zdražení udělalo tuto chybu dražší.
Než utratíte $899 až $2 699, zodpovězte si jednu otázku. Běží model skutečně na vašem hardwaru, nebo na serverech někoho jiného? Pokud jde o servery někoho jiného, a to platí pro Claude Code, OpenClaw pracující s cloudovými API, ChatGPT a téměř vše ostatní, potřebujete jen připojení k internetu a počítač, který již máte.
Pokud máte skutečnou lokální pracovní zátěž, kupte verzi se 64GB M5 Pro místo základního modelu, protože paměť je omezení, které rozhoduje o tom, co spustíte. Pokud ne, peníze ušetřete. Uvažujete raději o notebooku? Náš průvodce nejlepším MacBookem pro AI a srovnání MacBook vs Googlebook vs Chromebook procházejí stejný kompromis.
Často kladené otázky
Kolik stojí Mac mini v roce 2026?
Mac mini M6 s 16 GB začíná na $899 a M5 Pro na $1 699, přičemž maximálně vybavený M5 Pro se 64 GB stojí $2 699. Apple oba představil 25. srpna 2026 a do prodeje jdou 22. září, takže hojně citované ceny $599 a $799 jsou obě zastaralé.
Lze získat Mac mini s 64 GB RAM?
Ano, od 25. srpna 2026. Mac mini s M5 Pro začíná na 24 GB a konfiguruje se na 48 GB nebo 64 GB, přičemž příplatek za 64 GB je $1 000 a celková cena $2 699. Před tímto uvedením byl strop 48 GB a Mac mini se 64 GB neexistoval za žádnou cenu.
Vyplatí se Mac mini pro AI?
Pro většinu lidí ne. Pokud používáte Claude Code, ChatGPT nebo cloudové agenty, model běží na vzdálených serverech a váš hardware je jen terminál. Vyplatí se, pokud zpracováváte data, která nesmějí opustit vaši síť, provozujete pipeline pro dávkové zpracování ve velkém objemu, nebo chcete vždy dostupný lokální server.
Předčí Mac mini předplatné Claude nákladově?
Už ne tak jasně jako dřív. Mac mini M5 Pro se 64 GB za $2 699 plus elektřina vychází přibližně na $2 749 za dva roky, oproti $2 400 za dva roky Claude Max za $100 měsíčně. Bod zvratu nastane přibližně za 28 měsíců, takže počítač je po celé toto období pozadu.
Jak dobré jsou nyní lokální AI modely?
Výrazně lepší než při prvním vydání tohoto průvodce. Open-weight modely nyní dosahují přibližně 77 % na SWE-Bench Verified oproti přibližně 47 % dříve. Háček je v tom, že nejlepší otevřené modely mají stovky gigabajtů. M5 Pro se 64 GB udrží model třídy 70B ve 4bitové kvantizaci, zhruba 40 GB vah, což je poprvé, kdy Mac mini na tuto úroveň dosáhl.
Co skutečně spustí Mac mini M4 s 16 GB?
Pohodlně model třídy 8B. U předchozího M4 to bylo naměřeno přibližně 18 až 22 tokenů za sekundu; pro M6 zatím nikdo údaje nezveřejnil, protože jde do prodeje 22. září. To stačí pro automatické dokončování, sumarizaci dokumentů vejdoucích se do kontextu a soukromé odpovídání na otázky. Na větší modely, které si lidé obvykle představují u lokálního AI serveru, to nestačí.
Potřebuji Mac mini ke spuštění OpenClaw nebo Claude Code?
Ne. Uvedené požadavky OpenClaw jsou 2 vCPU, 4 GB RAM a připojení k internetu, a Claude Code potřebuje terminál. Oba odesílají skutečnou práci na vzdálené servery. Počítač, který již máte, nebo VPS za $5 měsíčně, zvládne obojí stejně dobře.