Moonshot AI zveřejnil plné váhy Kimi K3 dne 27. července 2026, jedenáct dní po spuštění modelu v aplikaci Kimi. Repozitář na Hugging Face obsahuje 96 safetensors shardů s celkovou velikostí přibližně 1,56 TB. S 2,8 biliony celkových parametrů a 104 miliardami aktivními na token je K3 největším otevřeným modelem, který kdy byl vydán. Moonshot ho označuje za první otevřený model 3T třídy na světě a za tímto tvrzením teď stojí tlačítko ke stažení.

Nezávislý obrázek se od spuštění výrazně posunul a nikoli ve prospěch K3. Kimi K3 nyní dosahuje 43,6 bodu v indexu Artificial Analysis Intelligence Index v4.3.2, což ho mezi open-weight modely řadí na třetí místo, nikoli na první: za MiMo-V2.6-Pro od Xiaomi se 46,3 a za GLM-5.3 od Z.ai se 44,8. Žebříčky, ve kterých hlasují lidé, říkají opak a K3 na obou stále vede otevřené pole. Níže najdete ověřené specifikace, co licence skutečně povoluje, oficiální sazby API a upřímné srovnání K3 s Claude Opus 5.5, který 22. září 2026 nahradil Opus 5 jako výchozí model Anthropicu.

To hlavní ve zkratce

  • Open weights byly vydány 27. července 2026, 96 shardů o velikosti přibližně 1,56 TB na Hugging Face, pod vlastní licencí Kimi K3 License, nikoli MIT.
  • Architektura Mixture-of-Experts s 2,8 biliony celkových parametrů, 104 miliardami aktivovanými na token a kontextovým oknem 1 048 576 tokenů.
  • Přijímá vstup v podobě textu, obrázků a videa, vždy uvažuje a nově nabízí úrovně uvažování low, high a max, nejen max.
  • Oficiální ceny API jsou $3,00 za milion vstupních tokenů a $15,00 za výstupní, přičemž cachovaný vstup stojí $0,30, a samotný zápis do cache se účtuje za $3,00 nebo $6,00 podle toho, jak dlouho záznam žije.
  • Dosahuje 43,6 bodu v indexu Artificial Analysis Intelligence Index v4.3.2, třetí místo mezi open-weight modely za MiMo-V2.6-Pro se 46,3 a GLM-5.3 se 44,8, ale stále nejlépe umístěný otevřený model v žebříčcích, kde hlasují lidé.

Co je Kimi K3?

Od vydavatele

Každý AI model v jedné aplikaci

Fello AI přináší GPT-6, Claude 5.5, Gemini 3.8, Grok 4.7 a další v jedné nativní aplikaci pro Mac a iPhone.

Stáhnout hned!
Od vydavatele

Přestaňte přeskakovat mezi AI aplikacemi

Položte stejnou otázku ChatGPT, Claude i Gemini v jednom okně a nechte si nejlepší odpověď. Na Macu, iPhonu a iPadu.

Vyzkoušet zdarma

Kimi K3 je vlajkový velký jazykový model Moonshot AI, spuštěný 16. července 2026 a vydaný jako open weights 27. července. Používá architekturu Mixture-of-Experts s 2,8 biliony celkových parametrů, z nichž se na každý token aktivuje 104 miliard, a zvládá kontextové okno 1 milion tokenů. Vlastní dokumentace Moonshot potvrzuje, že přijímá textový, obrazový i video vstup.

Prodleva mezi spuštěním a vydáním vah byla plánovaná a Moonshot to říkal otevřeně. Spouštěcí příspěvek sliboval soubory „do 27. července 2026“, zatímco tým „úzce spolupracoval s partnery pro inferenci a správci open source projektů, aby sladil technické detaily a zajistil spolehlivé nasazení napříč ekosystémem“. Technická zpráva vyšla spolu s vahami, nikoli po nich.

SpecifikaceKimi K3
VývojářMoonshot AI
Vydání16. července 2026 (váhy 27. července 2026)
ArchitekturaMixture-of-Experts (MoE)
Celkový počet parametrů2,8 bilionu
Aktivované parametry104 miliard na token
Vrstvy93 (69 Kimi Delta Attention, 24 Gated MLA)
Experti896 celkem, 16 vybráno na token
Vision encoderMoonViT-V2, 401M parametrů
Kontextové okno1 048 576 tokenů
Typy vstupuText, obrázek, video
KvantizaceMXFP4 váhy, MXFP8 aktivace
Řízení uvažováníreasoning_effort low / high / max, výchozí max
LicenceKimi K3 License (vlastní, nikoli MIT)

S 2,8 bilionu parametrů je Kimi K3 stále největší dosud vydaný otevřený model, i když se náskok od července zmenšil: Qwen3.8 2.4T A95B od Alibaby uvádí 2,45 bilionu, zatímco nejbližším soupeřem býval DeepSeek V4-Pro s 1,6 bilionu. Architektura Mixture-of-Experts znamená, že na každém tokenu se aktivuje jen zlomek těchto parametrů, takže skutečná výpočetní náročnost zůstává hluboko pod tím, co hrubé číslo naznačuje. Aktivace 16 z 896 expertů je neobvykle vysoký poměr řídkosti. Právě tato volba je klíčová pro to, jak Moonshot z architektury vymáčkl špičkový výkon.

Kimi K3 Intelligence, Performance & Price Analysis by Artificial Analysis [source]

Open weights Kimi K3: co skutečně vyšlo

To je ta část, která se změnila 27. července, a je to důvod, proč K3 znamená víc než jen jeho benchmarková čísla. Každý jiný model na této úrovni schopností je API, které si pronajmete. K3 je soubor, který si můžete ponechat.

Co je v repozitáři

Repozitář na Hugging Face obsahuje 120 souborů, z nichž 96 jsou safetensors shardy, a celé stahování tvoří přibližně 1,56 TB. Moonshot vydává model s nativními váhami v MXFP4 s aktivacemi MXFP8, aplikovanými prostřednictvím trénování se znalostí kvantizace od fáze dohlíženého doladění. Proto se model s 2,8 biliony parametrů vejde do 1,56 TB místo několikanásobku toho a nestahujete ztrátový komunitní kvant, ale to, co Moonshot skutečně natrénoval.

Zájem byl okamžitý a nepolevil. Den poté, co soubory přibyly, vykazoval repozitář zhruba 99 000 stažení a více než 7 300 označení „líbí se mi“, měřeno 28. července 2026. K 24. září Hugging Face uváděl 1,86 milionu stažení za předchozí měsíc a 11 500 označení „líbí se mi“. Na checkpoint, který si skoro nikdo nemůže hostovat na vlastním stroji, je to hodně provozu a velká část půjde na vrub poskytovatelům inference, kvantizačním projektům a výzkumným laboratořím, nikoli jednotlivcům.

Moonshot jmenuje tři inference enginy jako doporučené runtime prostředí, vLLM, SGLang a TokenSpeed, každý s vlastním zveřejněným receptem pro K3. Technická zpráva vyšla spolu s vahami, takže architektonické detaily jsou veřejně dostupné.

Kimi K3 License není MIT

Přečtěte si toto dříve, než kolem toho začnete stavět produkt.

Licence uděluje obvyklá práva k používání, kopírování, úpravám, distribuci, sublicencování, doladění a prodeji, což pro většinu čtenářů zní jako MIT. Dvě klauzule pak přidávají podmínky, které MIT nemá. Tencent zvolil 28. srpna 2026 opačnou cestu a zveřejnil váhy modelu Hy4 Preview se 770 miliardami parametrů pod čistou licencí Apache 2.0.

První je příjmová podmínka při přeprodeji. Pokud provozujete podnikání model jako služba a váš příjem překročí 20 milionů dolarů v jakýchkoli po sobě jdoucích 12 měsících, musíte před komerčním využitím K3 podepsat samostatnou smlouvu s Moonshot. Druhá je pravidlo uvedení zdroje. Každý produkt postavený na K3 s více než 100 miliony měsíčně aktivních uživatelů, nebo s příjmem přes 20 milionů dolarů měsíčně, musí ve svém rozhraní výrazně zobrazovat název „Kimi K3“.

Obě podmínky odpadají u čistě interního použití, tedy u čehokoli, co model ani jeho výstupy nevystavuje třetím stranám. Pro jednotlivého vývojáře, startup nebo výzkumnou skupinu je praktický dopad nulový. Pro hyperscalera, který přeprodává inferenci, jde o vyjednávání. Tenhle obchod býval celým argumentem pro K3, špičkové schopnosti výměnou za licenci, kterou si musíte pořádně přečíst. Dnes je to slabší argument, protože v indexu Artificial Analysis stojí nad K3 dva otevřené modely a jeden z nich, MiMo-V2.6-Pro od Xiaomi, vychází pod čistou licencí MIT. Tím druhým je řada GLM od Z.ai, kde vlajkový GLM-5.3 nese vlastní licenci na míru a MIT má jen GLM 5.3 Flash.

Co je potřeba ke spuštění Kimi K3 na vlastním hardwaru

Ke stažení neznamená ke spuštění. Checkpoint o velikosti 1,56 TB potřebuje k obsluze v plném kontextu víceuzlový GPU cluster, takže „dá se provozovat lokálně“ platí pro laboratoře a seriózní infrastrukturní týmy, nikoli pro někoho s jedinou pracovní stanicí. Pokud chcete open-source model, který skutečně spustíte na vlastním hardwaru, zůstávají realistickými možnostmi menší modely Kimi a GLM. Náš přehled nejlepších open source AI modelů je řadí podle hardwarových nároků.

Architektura za tímto skokem

Moonshot uvádí přibližně 2,5× zlepšení celkové efektivity škálování oproti Kimi K2. Jednoduše řečeno, K3 přeměňuje surový výpočetní výkon v použitelnou inteligenci mnohem efektivněji než předchozí generace. Tři změny nesou většinu zásluhy a všechny tři jsou nyní zdokumentovány ve veřejné technické zprávě.

Kimi Delta Attention

Kimi Delta Attention (KDA) je hybridní mechanismus lineární pozornosti a 69 ze 93 vrstev modelu ho využívá, přičemž zbývajících 24 používá Gated MLA. Standardní pozornost se s rostoucí délkou sekvencí zpomaluje a požaduje více paměti, což je přesně problém při milionu tokenů. Moonshot uvádí, že KDA umožňuje až 6,3× rychlejší dekódování v kontextech s milionem tokenů, což je důležité pro agentní práci, kde model opakovaně čte a uvažuje nad rozsáhlými úseky kódu nebo dokumentů.

Attention Residuals

Attention Residuals (AttnRes) řeší přenos informací přes hloubku sítě, nikoli přes délku sekvence. Místo rovnoměrného hromadění reprezentací vrstvu po vrstvě AttnRes selektivně načítá reprezentace napříč hloubkou. Moonshot uvádí, že to přináší přibližně 25% vyšší efektivitu trénování při přidání méně než 2 % výpočetního výkonu navíc, a techniku zveřejnil jako open source dříve v roce 2026, než ji zařadil do K3.

Stable LatentMoE a trénování MXFP4

Třetí část tvoří framework Stable LatentMoE, který umožňuje trénovat agresivní řídkost 16 ze 896 expertů bez nestability, která obvykle provází tak razantní využití MoE. Vedle toho stojí rozhodnutí trénovat v MXFP4 od fáze doladění, nikoli kvantizovat až poté, díky čemuž jsou vydané váhy malé a zároveň věrné modelu, který Moonshot vyhodnocoval.

Jedna ukázka, kterou Moonshot zdůraznil, je výmluvná. Tým nasměroval K3 na optimalizaci vlastního AttnRes tréninkového jádra v produkčním měřítku, 96 vrstev, model s dimenzí 8 192 a 8 192 tokenů. Během 15 hodin nepřetržité iterace K3 navrhl nový dvufázový algoritmus jádra, fúzoval jádra při zachování numeriky a zkrátil čas dopředného plus zpětného průchodu z 283,6 ms na 114,4 ms. To je typ dlouhodobé inženýrské úlohy, na které většina modelů během minut zablokuje.

Kontextové okno 1 milion tokenů

Kimi K3 zvládne až 1 048 576 tokenů v jednom kontextu, což je zhruba čtyřnásobek 256K okna K2.6. To stačí na celou codebase, hromadu dlouhých dokumentů nebo rozsáhlý vícekrokový běh agenta, aniž by se ztratila nit. Odpovídá to také milionovému oknu, které Anthropic dokumentuje shodně pro Claude Opus 5.5, Fable 5.1 i Sonnet 5.5, takže náskok v dlouhém kontextu, který Kimi mívala nad uzavřenými vlajkovými modely, se smrskl na remízu.

Multimodální vstup a vždy zapnuté uvažování

K3 přijímá text, obrázky a video, což ho posouvá za textově orientovanou řadu K2 do skutečně multimodálního území. Moonshot ve vlastním rychlém průvodci K3 dokumentuje vstup videa přes files API a modelová karta uvádí 90,0 na Video-MME s titulky. Uvažování je vždy zapnuté a parametr reasoning_effort nyní podporuje low, high a max, přičemž výchozí je max. Při spuštění bylo dostupné jen max, takže slíbené úrovně úsilí mezitím dorazily.

Výsledky Kimi K3 v benchmarcích

Zde žijí dvě oddělené otázky. Co říkají nezávislé žebříčky o Kimi K3 a co tvrdí vlastní sada vyhodnocení Moonshot? Nezávislý obraz dorazil až po spuštění, takže je lepším výchozím bodem, a čísla od dodavatele dávají větší smysl, jakmile ho vidíte.

Co říkají nezávislé žebříčky

Artificial Analysis nyní hodnotí Kimi K3 na 43,6 v indexu Intelligence Index v4.3.2, čteno z jeho modelové stránky 24. září 2026. Většina propadu ze 57 bodů, které tento článek uváděl původně, je přeškálování, nikoli zhoršení, protože index prošel v září verzemi v4.2 a v4.3 a všechna skóre na žebříčku klesla s ním. Co se změnilo doopravdy, je společnost, ve které se K3 pohybuje. Claude Opus 5.5 stojí na 57,6, Claude Fable 5.1 na 53,4 a GPT-6 Astra na 52,7 a mezi open-weight modely je K3 nyní třetí, za MiMo-V2.6-Pro se 46,3 a GLM-5.3 se 44,8.

Dvě čísla, která tento článek dříve citoval, už neexistují. Artificial Analysis sloučil svůj Agentic Index do hlavního indexu a poté zcela zrušil Coding Index, takže ani jeden souhrnný ukazatel nelze aktualizovat. Co zbývá, je rychlost a cena, a obojí jde proti K3. Artificial Analysis ho měří na zhruba 37 tokenech za sekundu, oproti 54 u Claude Opus 5 a 116 u GPT-6 Sol, což z něj dělá nejpomalejší model v přední skupině. Za jednu úlohu Intelligence Indexu účtuje $2,00, oproti $5,98 u Opus 5.5 a $0,13 u MiMo-V2.6-Pro.

Na žebříčku Arena WebDev, kde lidé slepě hlasují o vygenerovaných frontendech, K3 nyní stojí na 1 659,6 bodu z 13 252 hlasů, čteno 24. září 2026. To je deváté místo celkově a první mezi open-weight modely. Všech osm záznamů nad ním je uzavřených: Claude Opus 5.5 s 1 818,4, GPT-6 Astra s 1 792,2, Claude Fable 5.1 s 1 754,7, dvě nastavení úsilí u Claude Opus 5, GPT-6 Sol s 1 685,9 a dva snímky Qwen3.8 Max. K3 držel po spuštění první místo, takže jde o žebříček, na kterém ho předstihly uzavřené modely, nikoli o žebříček, z něhož by vypadl.

Žebříček Arena Agent, který hodnotí, jak dobře modely orchestrují nástroje na reálných úlohách, nyní zveřejňuje i celkové pořadí a staví Kimi K3 na osmé místo s +0,062, na čelo otevřeného pole a před Hy4 Preview od Tencentu, DeepSeek V4.1 Flash i oba modely GLM. Pět dílčích signálů stojí za to číst zvlášť: K3 je pátý v dokončení úlohy, tedy v tom, který říká, zda práce opravdu vznikla, ale sedmnáctý v ovladatelnosti a devatenáctý v zotavení po neúspěšném shellovém příkazu. Na obecném textovém žebříčku sedí na 17. místě ze 125 s 1 484,8 body z 20 987 hlasů. MiMo-V2.6-Pro, model, který ho teď v indexu překonává, nemá v Areně jediný hlas.

Vlastní kódovací benchmarky Moonshot

Moonshot tuto sadu zveřejnil při spuštění v červenci 2026 a srovnával v ní Kimi K3 s Claude Fable 5, GPT-5.6 Sol, Claude Opus 4.8, GPT-5.5 a GLM-5.2, vše s maximálním úsilím na uvažování. Čtěte ji jako červencový snímek: každý uzavřený model v ní byl mezitím nahrazen a řádek Terminal-Bench je verze 2.1, kterou obor vyměnil za podstatně náročnější 4.0. Jde navíc o vlastní běhy dodavatele, kde je K3 v několika řádcích vyhodnoceno na harnessu Kimi Code, takže je berte jako tvrzení Moonshotu, nikoli jako nezávislé výsledky.

BenchmarkKimi K3Fable 5GPT-5.6 SolOpus 4.8GPT-5.5GLM-5.2
DeepSWE67,570,073,059,067,046,2
ProgramBench77,876,877,671,970,863,7
Terminal-Bench 2.188,388,088,884,683,482,7
FrontierSWE81,286,671,366,764,967,3
SWE-Marathon42,035,039,040,014,013,0
Kimi Code Bench 2.072,976,964,871,769,064,2

Při přímém čtení Kimi K3 vyhrává ProgramBench a SWE-Marathon přímo a v Terminal-Bench 2.1 se drží do půl bodu za lídrem. Na FrontierSWE skončí druhý za Fable 5, ale výrazně před vším ostatním. Vlastní poznámky pod čarou Moonshot přidávají výhradu, která stojí za zmínku: Claude Fable 5 narazil na bezpečnostní omezení v 35 % úloh SWE-Marathon v tomto hodnocení, což mohlo snížit jeho skóre.

Benchmarky pro agentní práci a znalostní úlohy

BenchmarkKimi K3Fable 5GPT-5.6 SolOpus 4.8GLM-5.2
BrowseComp91,288,090,484,3n/a
MCPMark-Verified94,587,492,976,4n/a
GDPval-AA v2 (Elo)1 6861 7471 7361 5931 510
AA-Briefcase (Elo)1 5481 5831 4951 3541 260
JobBench54,357,445,448,443,4
SpreadsheetBench 234,834,732,431,628,1
AutomationBench30,829,129,727,212,9
OSWorld 2.058,366,162,655,7n/a

Kimi K3 vede v BrowseComp, MCPMark, SpreadsheetBench 2 a AutomationBench a na AA-Briefcase, dlouhodobém agentním benchmarku, bere druhé místo a poráželo GPT-5.6 Sol, přičemž zaostává jen za Fable 5. Jedna poznámka pod čarou je důležitá u BrowseComp: skóre 91,2 využívá strategii komprese kontextu spouštěnou při 300K tokenech. Bez správy kontextu s plným 1M oknem K3 dosahuje 90,4, což je stále nejlepší číslo ve sloupci.

V ovládání počítače Fable 5 i GPT-5.6 Sol K3 na OSWorld 2.0 překonávají, takže otevřený model není napřed ve všem. Dosáhl 93,5 % na GPQA Diamond, srovnatelně s GPT-5.5 a před GLM-5.2 s 91,2, a 94,6 na Harvey Lab-AA, nejlepší skóre v tomto řádku ze všech modelů v tabulce.

Vlastní shrnutí Moonshotu je zdrženlivější než pokrytí v médiích. Jeho spouštěcí blog říká, že celkový výkon K3 „stále zaostává za nejvýkonnějšími proprietárními modely, Claude Fable 5 a GPT 5.6 Sol“, byť napříč sadou předvádí výkon na špičkové úrovni. Ta věta je na stránce i o dva měsíce později a oba modely, které jmenuje, byly mezitím nahrazeny, Claude Fable 5.1 a GPT-6 Sol. Když laboratoř podceňuje vlastní model, obvykle právě tomu číslu se dá věřit.

Kimi K3 vs Claude Opus 5.5

Srovnání, které dělá každý, je Kimi K3 vs Claude, a strana Claude se od spuštění K3 posunula dvakrát. Anthropic vydal 24. července Claude Opus 5, proto zůstává spouštěcí tabulka Moonshotu výše připsána Opusu 4.8. Poté 22. září vydal Claude Opus 5.5 a Opus 5 přesunul na svůj seznam Legacy. Pro rozhodnutí, které děláte dnes, je na druhé straně stolu Opus 5.5, a je zároveň levnější i silnější než Opus 5, proti kterému bylo toto srovnání původně psáno.

ModelVývojářKontextOtevřené váhyCena API za 1M
Kimi K3Moonshot AI1 048 576Ano, Kimi K3 License$3 / $15
Claude Opus 5.5Anthropic1MNe$4 / $20
Claude Opus 5 (Legacy)Anthropic1MNe$5 / $25
Claude Fable 5.1Anthropic1MNe$10 / $50
MiMo-V2.6-ProXiaomi1MAno, MIT$0,435 / $0,87
GLM-5.3Z.ai1MAno, GLM 5.3 License$1,40 / $4,40
Kimi K2.6Moonshot AI262 144Ano, upravená MIT$0,95 / $4

V ceně K3 stále vítězí, ale menším rozdílem než dřív: $3 / $15 oproti $4 / $20 u Opus 5.5, což je o 25 % méně tam, kde Opus 5 podbízel o 40 %, a oproti $10 / $50 u Fable 5.1. V měřených schopnostech se rozdíl vydal opačným směrem, ze čtyř bodů na čtrnáct v indexu Artificial Analysis Intelligence Index, a Opus 5.5 vede žebříček Arena WebDev o 159 bodů. Anthropic nezveřejňuje skóre SWE-bench ani pro jeden Opus, takže kdokoli vám takové číslo cituje, necituje Anthropic.

Skutečný rozdíl není ve skóre, ale v tom, co si můžete vlastnit. Opus 5.5 je silnější model a bezpečnější výchozí volba pro produkční programování a vlastní dokumentace Anthropicu dnes vývojářům radí začínat právě u něj pro většinu úloh. K3 je ten, který si můžete stáhnout, prověřit, doladit a provozovat ve vlastní síti, což žádný model Claude neumožňuje za žádnou cenu. Pokud vybíráte mezi vlajkovými modely pro konkrétní práci, náš průvodce kdy použít který model AI rozebírá rozhodnutí úlohu po úloze.

Ceny Kimi K3

Moonshot mezitím zveřejnil oficiální sazby, což ukončilo platnost odhadů třetích stran, které kolovaly při spuštění. Ceník Kimi K3 je $3,00 za milion vstupních tokenů a $15,00 za milion výstupních tokenů, s cachovaným vstupem za $0,30, což je 90% sleva, která hodně znamená, pokud stále dokola posíláte tentýž dlouhý kontext. K3 navíc účtuje i samotný zápis do cache, $3,00 za pětiminutový záznam nebo $6,00 za hodinový, což modely K2 nedělají.

ModelVstup (cache miss)Vstup (cache hit)VýstupKontext
kimi-k3$3,00$0,30$15,001 048 576
kimi-k2.7-code$0,95$0,19$4,00262 144
kimi-k2.7-code-highspeed$1,90$0,38$8,00262 144
kimi-k2.6$0,95$0,16$4,00262 144

Tyto sazby už neodpovídají Claude Sonnet 5.5, který stojí $2 za vstup a $10 za výstup, takže K3 je o 50 % dražší v obou polovinách účtu, a od vydání Sonnet 5.5 28. září má Sonnet v indexu Artificial Analysis Intelligence Index navíc vyšší skóre, 56,0 oproti 43,6. Oproti dalším dvěma modelům Claude, které ho překonávají, je K3 stále o 25 % levnější než Opus 5.5 a o 70 % levnější než Fable 5.1. Také vyhledávání na webu změnilo podobu. Moonshot ho v září přesunul na samostatné REST endpointy a účtuje jen úspěšná volání, za $0,002 u Web Search Basic, $0,003 u Web Search Pro a $0,002 u URL Fetch.

K3 je oproti řadě K2 jasný skok v ceně, což odráží jeho větší stopu a stále zapnuté uvažování. Pokud vaše zatížení nepotřebuje špičkové měřítko, K2.6 nebo K2.7 Code zůstávají mnohem levnější, a kimi-k2.5 už možnost není: Moonshot ho spolu s celou řadou moonshot-v1 ukončil 31. srpna 2026 a volání na ně nyní vracejí 404. Na platformě API se K3 zpřístupní, jakmile provedete úspěšné dobití alespoň $1, kumulativních $5 vynese voucher za $5 a vaše kumulativní dobití určuje limity. Náš kompletní rozbor cen Kimi srovnává každý plán a sazbu API vedle sebe.

Poptávka předběhla hardware Moonshotu prakticky okamžitě. 19. července 2026, tři dny po spuštění, firma pozastavila nová předplatná Kimi s tím, že poptávka za předchozích 48 hodin „se přiblížila hranicím naší současné kapacity“ a že bude „znovu otevírat místa pro nová předplatná po dávkách“, jak bude přidávat hardware, ve vyjádření, které přinesl South China Morning Post. Stávající předplatitelé o přístup nepřišli a tentýž příspěvek sliboval rozdělení členství na Kimi Membership pro web, aplikaci a Work a Kimi Code Membership pro programování. Startovní sleva na dobití, kterou Moonshot ze stejného důvodu zkrátil, z cenové dokumentace zmizela. Co dokumentace naopak zaznamenává, s datem září 2026, je změna účtování: spotřeba se nyní odečítá rovným dílem, 50 % z hotovosti a 50 % z voucherů.

Jak používat Kimi K3

Nyní, když jsou váhy veřejné, existují čtyři způsoby, jak Kimi K3 získat, a volba závisí na tom, zda chcete chatovací okno, terminálového agenta, API nebo surové soubory. Zde je praktické pořadí.

  1. Aplikace Kimi a Playground. Nejrychlejší cesta je aplikace Kimi nebo webový Playground, kde si přihlášení uživatelé mohou K3 vybrat. Jde o variantu bez kódu pro testování modelu na vlastních promptech.
  2. Kimi Code CLI. Moonshot říká, že K3 funguje nejlépe ve vlastním terminálním agentu, kde model vyberete příkazem /model. K3 se také zapojí do Codex CLI, Claude Code, OpenCode a Hermes Agent prostřednictvím dokumentovaných integrací Moonshot.
  3. API. Vývojáři volají kimi-k3 přes platformu Kimi API, která nabízí endpointy kompatibilní s OpenAI i Anthropic. Podporuje volání nástrojů, strukturovaný výstup ve formátu JSON-schema, cachování kontextu a řízení reasoning_effort, přičemž K3 je uveden také na agregátorech jako OpenRouter.
  4. Open weights. Celý checkpoint je na Hugging Face pod Kimi K3 License a Moonshot doporučuje k jeho obsluze vLLM, SGLang nebo TokenSpeed. Počítejte se stahováním 1,56 TB a víceuzlovým hardwarem, který je k tomu potřeba.

Nechcete si spravovat samostatné předplatné pro každý nový model? Aplikace jako Fello sdružují výkonné aktuální AI modely na jednom místě, což pomáhá v době, kdy se takovéto spuštění ještě usazuje. Pro širší pohled na otevřenou oblast nabízí náš přehled nejlepších open source AI modelů dostupných právě teď kontext pro Kimiho linii. Pokud konkrétně zvažujete čínské open-source modely, náš výklad o tom, co je GLM a jak konkuruje, je užitečným doplňkem.

Byznys za Moonshot AI

Kimi K3 přichází v klíčovém okamžiku pro Moonshot AI, pekingský startup, který v roce 2023 založil Yang Zhilin. V červenci se o firmě psalo, že získává 1 až 2 miliardy dolarů při ocenění až 31,5 miliardy dolarů, což je zhruba o 50 % více než 20 miliard z května a asi sedminásobek hodnoty z prosince 2025. Tohle číslo už je překonané. Reuters 3. září 2026 uvedl, že Moonshot důvěrně podal přihlášku k listingu v Hongkongu s cílem získat 3 miliardy dolarů při ocenění 50 miliard dolarů v probíhajícím kole, ve spolupráci s Goldman Sachs, CICC a Deutsche Bank. Jde o ten listing, který TechNode v červenci označil za možný do šesti měsíců, a Moonshot podání odmítl komentovat.

Strategie open source je ústředním prvkem tohoto impulzu. Když Moonshot v dubnu 2026 zveřejnil Kimi K2.6 jako open source, vyšplhal se do poloviny roku 2026 na druhé místo nejpoužívanějšího velkého jazykového modelu na OpenRouter. Tím se laboratoř, která vznikla před třemi lety, dostala na nezávislých žebříčcích využití před většinu západních špičkových laboratoří. Vydáním vah K3 se tato strategie rozšiřuje na model špičkové třídy.

Načasování nebylo náhodné. Kimi K3 dorazil těsně před Světovou konferencí AI v Šanghaji v roce 2026, kde se očekávalo, že čínský prezident Si Ťin-pching nastíní priority Pekingu v oblasti AI. O několik dní později na téže konferenci Alibaba představil Qwen 3.8, vlastního rivala s 2,4 biliony parametrů. Reakce na Západě byla směsicí úžasu a znepokojení, přičemž pozorovatelé poznamenávali, že Čína zdánlivě dohání to, co bylo kdysi pohodlné americké vedení.

Proč Kimi K3 záleží

Kimi K3 není jen dalším modelem. S veřejnými váhami je největším open-weight modelem, který kdy byl vydán, a poskytuje vývojářům schopnosti špičkového měřítka, které si mohou stáhnout, prozkoumat a sami provozovat. To je přímá výzva uzavřeným, prémiově ceněným vlajkovým modelům, které dosud definovaly vrchol trhu.

Propast, kterou překlenuje, je užší, než nadpis naznačuje, a zároveň širší, než vypadá.

K3 dnes od Claude Opus 5.5 dělí čtrnáct bodů v indexu Artificial Analysis Intelligence Index a od otevřeného modelu, který ho v září předstihl, 2,7 bodu. Před dvěma měsíci byl první rozdíl čtyři body a druhý vedl opačným směrem. Uzavřené pole se přes léto pohnulo dál než otevřené a otevřené pole navíc změnilo svého lídra.

Obchodní kontext dává ambici jasný tvar. Rodina Kimi od Moonshotu podle zpráv překonala do poloviny června 300 milionů dolarů v ročních opakovaných tržbách a podle spouštěcí reportáže TechCrunche firma tehdy získávala nový kapitál při uváděném ocenění 31,5 miliardy dolarů. O dva měsíce později se o témže kole píše při 50 miliardách dolarů a s podanou přihláškou k IPO. Dobře financovaná laboratoř, která posílá do světa obří otevřený model za agresivní ceny, je přesně ten typ tlaku, který přenastaví ceny všem ostatním. Jak rychle se pohybuje uzavřená strana, ukazuje náš průvodce GPT-6 Sol a Luna, který je užitečným protipólem.

Závěr

Kimi K3 splnil, co sliboval. Váhy jsou veřejné, licence je použitelná pro skoro každého, kdo je opravdu bude používat, a ceník je oficiální a nízký. Co neobstálo, je koruna. Artificial Analysis už K3 neoznačuje za nejsilnější otevřený model na světě a staví nad něj MiMo-V2.6-Pro od Xiaomi a GLM-5.3 od Z.ai, zatímco lidští hlasující v Areně řadí K3 mezi otevřenými modely stále na první místo na obou žebříčcích, které ho viděly. Nejlepší model na světě to nikdy nebyl a Moonshot to sám říká.

Naše doporučení, sáhněte po K3, když potřebujete otevřené váhy, cenu nebo milionový kontext, a když chcete otevřený model se skutečnou historií za sebou, ne skóre z benchmarku staré pár dní. Claude Opus 5.5 mějte po ruce na nejnáročnější produkční programování, kde vede v každém nezávislém žebříčku, který ohodnotil oba. Pokud chcete praktickou podobu téhle volby, naše recenze Claude Opus 5.5 popisuje, co uzavřená strana dnes nabízí za $4 za milion vstupních tokenů.

Kimi K3 patří do přímého srovnání. S Fello AI můžete Kimi provozovat vedle Claude, GPT-6, Gemini, DeepSeeku a Perplexity v jedné nativní aplikaci pro Mac, iPhone a iPad. Pošlete stejnou programátorskou nebo rešeršní úlohu všem špičkovým modelům najednou a uvidíte, který na vaší práci opravdu vyhraje, bez žonglování se samostatnými účty. Když dorazí tak schopný otevřený model, nejrychlejší způsob, jak ho posoudit, je test vedle sebe. Na Macu je to nativní desktopový klient Kimi, takže se K3 otevře jako každá jiná aplikace. Jak si K3 vede proti modelům v jednotlivých tarifech ChatGPT, ukazuje srovnání Kimi vs ChatGPT.

Nejčastější otázky

Jsou open weights Kimi K3 dostupné?

Ano. Moonshot zveřejnil plné váhy Kimi K3 na Hugging Face 27. července 2026, jedenáct dní po spuštění. Repozitář obsahuje 96 safetensors shardů, celkem přibližně 1,56 TB, vydaných pod vlastní Kimi K3 License.

Je Kimi K3 open source?

Jde spíše o open-weight model než o open source v přísném smyslu. Kimi K3 License povoluje používání, úpravy, distribuci a komerční prodej. Podnik s modelem jako službou vydělávající přes 20 milionů dolarů v libovolných 12 měsících potřebuje samostatnou smlouvu a produkty s více než 100 miliony měsíčních uživatelů musí Kimi K3 zobrazovat na obrazovce.

Kolik parametrů má Kimi K3?

Kimi K3 má 2,8 bilionu celkových parametrů v architektuře Mixture-of-Experts, z nichž se na token aktivuje 104 miliard. Moonshot ho označuje za první otevřený model 3T třídy na světě a karta modelu obě čísla potvrzuje.

Je Kimi K3 lepší než Claude Opus 5?

V měřených schopnostech ne, a v září se rozdíl ještě zvětšil. V indexu Artificial Analysis Intelligence Index v4.3.2 dosahuje Claude Opus 5 na 50,8 a jeho nástupce Claude Opus 5.5 na 57,6, proti 43,6 u Kimi K3, a oba stojí nad K3 i na žebříčku Arena WebDev. K3 vítězí v ceně, s $3 a $15 za milion tokenů proti $5 a $25 u Opus 5 a $4 a $20 u Opus 5.5, a je jediný ze tří, který si můžete stáhnout a provozovat sami.

Kolik stojí Kimi K3?

Oficiální ceny API jsou $3,00 za milion vstupních tokenů a $15,00 za milion výstupních tokenů, s poklesem na $0,30 za milion u cachovaného vstupu, přičemž zápis do cache se účtuje za $3,00 nebo $6,00 podle toho, jak dlouho záznam žije. Vyhledávání na webu se v září 2026 přesunulo na samostatné endpointy a účtuje úspěšná volání za $0,002 až $0,003 a model se na platformě API zpřístupní po dobití alespoň $1.